statystyki

UOKiK przygląda się kancelariom odszkodowawczym

autor: Szymon Cydzik20.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 20.01.2020, 07:31
Inne niedozwolone zapisy, jakie wykrył UOKiK w umowach, dotyczą wysokiej prowizji za sukces (i to liczonej od kwoty żądanej przez bank, nie zaś realnie uzyskanej w sądzie), zakazu prowadzenia samodzielnych negocjacji z drugą stroną (bankiem, ubezpieczycielem), uzależnienia wytoczenia powództwa od zgody kancelarii (choć klient musi zapłacić z góry za usługę, to firma może odmówić jej wykonania).

Inne niedozwolone zapisy, jakie wykrył UOKiK w umowach, dotyczą wysokiej prowizji za sukces (i to liczonej od kwoty żądanej przez bank, nie zaś realnie uzyskanej w sądzie), zakazu prowadzenia samodzielnych negocjacji z drugą stroną (bankiem, ubezpieczycielem), uzależnienia wytoczenia powództwa od zgody kancelarii (choć klient musi zapłacić z góry za usługę, to firma może odmówić jej wykonania).źródło: ShutterStock

Trzy firmy zostały już ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za wprowadzanie w błąd lub stosowanie klauzul niedozwolonych, a postępowanie w sprawie trzech kolejnych trwa. Poinformował o tym w piątek sam Urząd.

Frankowicze czy osoby, które miały polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, coraz częściej dochodzą swoich praw w sądzie. Trend ten może się nasilić po niedawnym wyroku w głośnej sprawie państwa Dziubaków oraz zasądzeniu rekordowej sumy odszkodowania dla innego frankowicza – ponad 3 mln zł (oba rozstrzygnięcia zapadły na początku stycznia tego roku). Konsumenci, którzy korzystają z pomocy tzw. kancelarii odszkodowawczych, muszą jednak uważać na zapisy w umowach z nimi podpisywanych.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane