statystyki

UOKiK przygląda się kancelariom odszkodowawczym

autor: Szymon Cydzik20.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 20.01.2020, 07:31
Inne niedozwolone zapisy, jakie wykrył UOKiK w umowach, dotyczą wysokiej prowizji za sukces (i to liczonej od kwoty żądanej przez bank, nie zaś realnie uzyskanej w sądzie), zakazu prowadzenia samodzielnych negocjacji z drugą stroną (bankiem, ubezpieczycielem), uzależnienia wytoczenia powództwa od zgody kancelarii (choć klient musi zapłacić z góry za usługę, to firma może odmówić jej wykonania).

Inne niedozwolone zapisy, jakie wykrył UOKiK w umowach, dotyczą wysokiej prowizji za sukces (i to liczonej od kwoty żądanej przez bank, nie zaś realnie uzyskanej w sądzie), zakazu prowadzenia samodzielnych negocjacji z drugą stroną (bankiem, ubezpieczycielem), uzależnienia wytoczenia powództwa od zgody kancelarii (choć klient musi zapłacić z góry za usługę, to firma może odmówić jej wykonania).źródło: ShutterStock

Trzy firmy zostały już ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za wprowadzanie w błąd lub stosowanie klauzul niedozwolonych, a postępowanie w sprawie trzech kolejnych trwa. Poinformował o tym w piątek sam Urząd.

Frankowicze czy osoby, które miały polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, coraz częściej dochodzą swoich praw w sądzie. Trend ten może się nasilić po niedawnym wyroku w głośnej sprawie państwa Dziubaków oraz zasądzeniu rekordowej sumy odszkodowania dla innego frankowicza – ponad 3 mln zł (oba rozstrzygnięcia zapadły na początku stycznia tego roku). Konsumenci, którzy korzystają z pomocy tzw. kancelarii odszkodowawczych, muszą jednak uważać na zapisy w umowach z nimi podpisywanych.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane