statystyki

W tej wojnie PiS ściera się z resztą świata. Co Senat zrobi z ustawą dyscyplinującą sędziów?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki15.01.2020, 08:55; Aktualizacja: 15.01.2020, 08:57
Obecnie mamy wyraźne rozbieżności w orzecznictwie SN dotyczące statusu osób, które zostały wskazane prezydentowi przez obecną KRS. Chodzi tutaj o osoby zasiadające nie tylko w dwóch nowych izbach SN, czyli Izbie Dyscyplinarnej oraz Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, ale także tych, których prezydent powołał do Izby Cywilnej czy Karnej SN.

Obecnie mamy wyraźne rozbieżności w orzecznictwie SN dotyczące statusu osób, które zostały wskazane prezydentowi przez obecną KRS. Chodzi tutaj o osoby zasiadające nie tylko w dwóch nowych izbach SN, czyli Izbie Dyscyplinarnej oraz Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, ale także tych, których prezydent powołał do Izby Cywilnej czy Karnej SN.źródło: ShutterStock

Bruksela coraz baczniej przygląda się sytuacji dotyczącej wymiaru sprawiedliwości. Sejm czeka, co Senat zrobi z ustawą dyscyplinującą sędziów.

Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki zabezpieczające, które mają wstrzymać prowadzone według nowych zasad postępowania dyscyplinarne wobec sędziów. Temat został wniesiony nieoczekiwanie. Powodem są m.in. prace nad ustawą dyscyplinującą sędziów w Polsce, choć sam wniosek Komisji nie dotyczy bezposrednio tej ustawy. Odnosi się ono do skargi Komisji Europejskiej, w sprawie której toczy się już przed TSUE postępowanie przeciwko naszemu krajowi.

Dotyczy obowiązującego w Polsce od 3 kwietnia 2018 r. nowego modelu postępowania dyscyplinarnego sędziów. KE zarzuca m.in., że „nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei powołuje Sejm w procedurze o charakterze politycznym”.

I w ramach tego postępowania KE już wczoraj wystąpiła do TSUE o zastosowanie środków zabezpieczających. Jakie to będzie miało przełożenie na praktykę? – Wszystko będzie zależało od treści samego wniosku KE, a później od tego, w jakim zakresie wniosek ten zostanie uwzględniony przez TSUE. Moim zdaniem najbardziej prawdopodobnym jest, że komisja będzie domagała się wstrzymania działalności ID SN – mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

To by znacznie utrudniło pracę rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców, którzy wykorzystując pewne kruczki prawne, kierują bezpośrednio do ID SN, z pominięciem sądów dyscyplinarnych działających przy sądach apelacyjnych, oskarżenia wobec sędziów, którzy aktywnie sprzeciwiają się zmianom wprowadzonym w sądownictwie przez obecny obóz rządzący. Sądy apelacyjne już nieraz krytycznie oceniały działalność rzeczników i zwracały im sprawy dyscyplinarne sędziów.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

 • Andrzej(2020-01-15 09:19) Zgłoś naruszenie 2614

  "W tej wojnie PiS ściera się z resztą świata." Państwo Redaktorzy wykazali się nadzwyczajnym umiarkowaniem. Mogli napisać, że ściera się z całym wchechświatem, napisali jedynie o świecie... Niezwykle ciekawym jest też określenie postępowania jako "wykorzystywania różnych kruczków prawnych". Tak, czy inaczej, ani KE ani TSUE nie dysponuje uprawnieniem do "zawieszania" konstytucyjnych organów RP z uwagi na fakt, że sama Konstytucja jest najwyższym prawem RP. Ani Traktaty, ani umowy ani inne akty prawne nie mogą być z nią sprzeczne ani zmieniać jej postanowień.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Co za bzdety w tytule (2020-01-15 11:29) Zgłoś naruszenie 1814

  Zajadłość i otępienie polityczne niektórych dziennikarzy GP jest porażające. Obłuda o Polsce sprzedawana Europie jest czystą targowicą. Kilkuset sędziów z PRL w Sądach to nie mamuty , istnieją. Niemcy i Czechy się ich pozbyły. Częste Zakłamywanie Rzeczywistości przez POstKOmunę i ich media to wzór na ZSRR BIS a nie Unię Demokratyczną.

  Odpowiedz
 • obserwator(2020-01-15 09:09) Zgłoś naruszenie 1511

  ale szeroki zakres cały świat, ha ha, spodziewałem się cyrkum gdy opozycja przejęla senat, ale żeby aż taki to nie, zaraz zaczna okrzyki wiwat królu senatu Grodzki

  Odpowiedz
 • KON-STY-TU-CJA jest przed prawem unijnyn(2020-01-15 11:18) Zgłoś naruszenie 1514

  Gdyby głupota umiała fruwać to targowica GP by uleciała niczym dmuchawiec .Konstytucja obowiązuje.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • utylizowac(2020-01-15 10:59) Zgłoś naruszenie 1313

  ten kaleta to zgnilizna on chcialby zadac pytanie profesorowi na czym zna sie ten nieuk ale sie tam zebralo towarzystwo chamstwa i obludy w tym ministerstwie

  Odpowiedz
 • Prawdy nie zakłamiecie(2020-01-15 12:27) Zgłoś naruszenie 1310

  Kolejne osoby składają zeznania w prokuraturze na banie pieniędzy bez pokwitowania przez Grodzkiego. Ile jeszcze musi się wydarzyć by tacy ludzie jak senatorzy Gawłowski czy Kwiatkowski mający zarzuty o korupcję przestali obniżać status Senatu.

  Odpowiedz
 • wyborca(2020-01-15 09:14) Zgłoś naruszenie 1018

  Pisowscy prawnicy tacy jak Kaleta uważają się za najlepszymi prawnikami świata...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ela(2020-01-15 12:31) Zgłoś naruszenie 108

  Niektórzy opozycjoniści,którzy donoszą na własny kraj i błagają o ukaranie Polski i Polaków,zachowują się jak zdrajcy.Marszałek Senatu,który zaprasza obcokrajowców i mówi w obcym języku w polskim Senacie? Myślę,że niektórzy polscy Senatorowie nie znają języka angielskiego i nie rozumieli co mówi pan Marszałek,prawda?Dlaczego obcokrajowcy mają decydować o naszym prawie,przecież oni tu nie żyją.Szanowna opozycjo proszę przestać niszczyć nasz kraj i nas obywateli.Skoro nie radzicie sobie i musicie o wszystko błagać obcokrajowców,to pytam się po co na Sejm i Senat?

  Odpowiedz
 • ela(2020-01-15 10:30) Zgłoś naruszenie 107

  Gdzie mój komentarz?

  Odpowiedz
 • bajka(2020-01-15 14:04) Zgłoś naruszenie 87

  Sędziowie nie powinni mieć immunitetu powinni płacić podatki tak jak wszyscy i emerytury powinni mieć jak większość Polakow

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Myślący(2020-01-20 06:39) Zgłoś naruszenie 60

  W tym wszystkim chodzi o to aby uniknąć odpowiedzialności za zdradę Polski, łamanie prawa, naruszanie kontytucji i o WYBORY. "NASI sędziowie nie zrobią nam krzywdy jak stracimy władzę. NASZA komisja wyborcza nie pozwoli przegrać dudzie". Przecież to jest jasne i oczywiste. Ciemny lud i tak się nie połapie...

  Odpowiedz
 • ad(2020-01-15 14:43) Zgłoś naruszenie 45

  W postepowaniu o stwierdzenie nabycia spadku Ns2267/1977 i Ns406/1984 Bielsk Podlaski wystepuje gzialanie ponad prawem .Nie zmieniono popelnionych bledow mimo uchylenia orzeczen i nie ma dalszego procedowania dla spadkobiercow dzieci po spadkodawczyni Matce. Wszystko oddano dla brata przyrodniego mojej Matki. Do chwili obecnej wszystkim dysponuja zlodzieje z powstalej grabiezy dzieki pracownikom gminnym ,administracji panstwowej i braku nadzoru i kontroli postepowan sedziow,ktorzy wyciagali zeznania swiadkow i wkladali inne ,bo popelnili blad i z obawy o swoj stolek utrzymywali to przestepstwo.Ukarane dzieci spadkodawczyni a Jej nierychomosci zawlaszczone.Dlatego chca by bylo tak jak jesy Moge wystapic publiczenie i podac wiecej bezprawia.

  Odpowiedz
 • logik(2020-01-15 15:28) Zgłoś naruszenie 33

  KON-STY-TU-CJA, KON-STY-TU-CJA, KON-STY-TU-CJA, KON-STY-TU-CJA, KON-STY-TU-CJA.......

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane