statystyki

Kodeks wykroczeń. Prokurator generalny daje sądom lekcję prokonstytucyjnej wykładni

autor: Piotr Szymaniak14.01.2020, 07:23; Aktualizacja: 14.01.2020, 07:24
O zbadanie konstytucyjności tego przepisu wystąpił w pytaniu prawnym Sąd Rejonowy w Sokółce, który dokonując literalnej jego wykładni, doszedł do wniosku, że został on w nieprawidłowy sposób zredagowany.

O zbadanie konstytucyjności tego przepisu wystąpił w pytaniu prawnym Sąd Rejonowy w Sokółce, który dokonując literalnej jego wykładni, doszedł do wniosku, że został on w nieprawidłowy sposób zredagowany.źródło: ShutterStock

Przed Trybunałem Konstytucyjnym toczy się postępowanie w sprawie art. 89 kodeksu wykroczeń, który przewiduje do 5 tys. zł grzywny za dopuszczenie małoletniego poniżej siódmego roku życia do przebywania na drodze publicznej.

O zbadanie konstytucyjności tego przepisu wystąpił w pytaniu prawnym Sąd Rejonowy w Sokółce, który dokonując literalnej jego wykładni, doszedł do wniosku, że został on w nieprawidłowy sposób zredagowany. Zwrócił uwagę, że po pierwsze, ustawodawca penalizuje przebywanie dziecka na drodze publicznej (a więc również na chodniku), a nie tylko na jezdni. A po drugie przepis mówi, że karalne jest już samo dopuszczenie do tego przebywania, przez co – stosując zasady wykładni językowej – należałoby rozumieć również, że wykroczenia dopuszcza się nawet osoba, która idzie z dzieckiem za rękę chodnikiem lub przewozi je samochodem.

– Funkcjonowanie w systemie prawnym art. 89 k.w. w obecnym brzmieniu prowadzi do absurdalnej sytuacji, bo staje się on podstawą do karania wszystkich, którzy ze swoimi pociechami poruszają się po drogach publicznych lub torach pojazdu s zynowego w jakiejkolwiek formie i bez znaczenia, w jakim celu – argumentował sąd pytający. Wskazywał na niezgodność tak rozumianego przepisu z zasadą prawidłowej legislacji (art. 2 konstytucji), prawem do wychowywania dziecka, uwzględniającego stopień jego dojrzałości (art. 48 ust. 1) oraz prawem do swobodnego poruszania się (art. 52 ust. 1).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane