statystyki

Kodeks wykroczeń. Prokurator generalny daje sądom lekcję prokonstytucyjnej wykładni

autor: Piotr Szymaniak14.01.2020, 07:23; Aktualizacja: 14.01.2020, 07:24
O zbadanie konstytucyjności tego przepisu wystąpił w pytaniu prawnym Sąd Rejonowy w Sokółce, który dokonując literalnej jego wykładni, doszedł do wniosku, że został on w nieprawidłowy sposób zredagowany.

O zbadanie konstytucyjności tego przepisu wystąpił w pytaniu prawnym Sąd Rejonowy w Sokółce, który dokonując literalnej jego wykładni, doszedł do wniosku, że został on w nieprawidłowy sposób zredagowany.źródło: ShutterStock

Przed Trybunałem Konstytucyjnym toczy się postępowanie w sprawie art. 89 kodeksu wykroczeń, który przewiduje do 5 tys. zł grzywny za dopuszczenie małoletniego poniżej siódmego roku życia do przebywania na drodze publicznej.

O zbadanie konstytucyjności tego przepisu wystąpił w pytaniu prawnym Sąd Rejonowy w Sokółce, który dokonując literalnej jego wykładni, doszedł do wniosku, że został on w nieprawidłowy sposób zredagowany. Zwrócił uwagę, że po pierwsze, ustawodawca penalizuje przebywanie dziecka na drodze publicznej (a więc również na chodniku), a nie tylko na jezdni. A po drugie przepis mówi, że karalne jest już samo dopuszczenie do tego przebywania, przez co – stosując zasady wykładni językowej – należałoby rozumieć również, że wykroczenia dopuszcza się nawet osoba, która idzie z dzieckiem za rękę chodnikiem lub przewozi je samochodem.

– Funkcjonowanie w systemie prawnym art. 89 k.w. w obecnym brzmieniu prowadzi do absurdalnej sytuacji, bo staje się on podstawą do karania wszystkich, którzy ze swoimi pociechami poruszają się po drogach publicznych lub torach pojazdu s zynowego w jakiejkolwiek formie i bez znaczenia, w jakim celu – argumentował sąd pytający. Wskazywał na niezgodność tak rozumianego przepisu z zasadą prawidłowej legislacji (art. 2 konstytucji), prawem do wychowywania dziecka, uwzględniającego stopień jego dojrzałości (art. 48 ust. 1) oraz prawem do swobodnego poruszania się (art. 52 ust. 1).


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane