statystyki

Paradoks preambuły. Co robić, gdy wzniosły wstęp kontrastuje z resztą tekstu ustawy?

autor: Kamil Stępniak07.01.2020, 07:01; Aktualizacja: 07.01.2020, 10:17

źródło: DGP

Co robić, gdy wzniosły i odwołujący się do wartości wstęp kontrastuje z resztą tekstu ustawy?

P reambulus to idący przed kimś. Uroczysty wstęp do aktu prawnego o istotnym znaczeniu dla państwa bądź regulowanej materii to preambuła. Rozbudowana apostrofa zamieszczana na początku tekstów normatywnych. Od czasów zażegnania oralności prawa ustawa cechuje się tekstowością. Ta zaś rodzi ważne konsekwencje, chociażby metody dokonywania wykładni. Najważniejszy oczywiście jest jej rezultat, czyli wyinterpretowanie normy postępowania z przepisu. Trudno byłoby prawnikom, gdyby nie tekst, ale i z tekstem nie jest łatwo. Bo przecież są odwołania systemowe, aksjologiczne, topika czy analizy doktrynalne. To wszystko rzutuje na jakość stosowania prawa. Dlatego też niekiedy ustawodawca postanawia pomóc interpretatorowi tekstu prawnego poprzez zamieszczenie w akcie normatywnym preambuły. Odwołując się do wzniosłych idei oraz szeroko pojętej aksjologii, wskazuje, jakie cele przyświecały uchwaleniu danej ustawy. Ten uroczysty wstęp może wspomagać późniejsze stosowanie prawa czy jego interpretację.

Sam zabieg nie jest nowy. Należy zauważyć, że już w średniowieczu przypadł największy rozkwit systematycznego stosowania różnego rodzaju areng. Były one umieszczane na początku dokumentu i zawierały ogólne motywy jego sporządzenia. Najczęściej posiadały znaczenie majestatyczne lub odwoływały się do Boga. Co więcej, często miały pełnić funkcję propagandową i perswazyjną.

Apostrofa stosowana przed właściwym tekstem jest znana także w literaturze. Jednym z przykładów może być inwokacja odwołująca się do bóstwa lub duchowego patrona z prośbą o natchnienie w tworzeniu dzieła stosowana w wielu utworach, a najbliższa jest nam niewątpliwie ta z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane