statystyki

SN: Brak należytej kontroli jakości paliw można uznać za naruszenie koncesji

autor: Michał Culepa07.01.2020, 07:51; Aktualizacja: 07.01.2020, 07:51
Uzasadniając orzeczenie, SN stwierdził, że do oceny, czy paliwo złej jakości było wprowadzone do obrotu, nie jest konieczne wykazywanie, że zostało ono sprzedane konkretnym klientom.

Uzasadniając orzeczenie, SN stwierdził, że do oceny, czy paliwo złej jakości było wprowadzone do obrotu, nie jest konieczne wykazywanie, że zostało ono sprzedane konkretnym klientom.źródło: ShutterStock

Samo składowanie paliwa złej jakości może być uznane za wprowadzenie go do obrotu, co uzasadnia nałożenie na firmę paliwową kary pieniężnej – stwierdził Sąd Najwyższy.

Spółka K. zajmowała się handlem hurtowym i detalicznym paliwami. Prowadziła bazę paliwową oraz stację benzynową. W 2015 r. kontrola miejscowego urzędu celnego wykazała, że zmagazynowany w bazie olej napędowy nie spełnia wymagań jakościowych – stwierdzono po badaniach ponad trzykrotne przekroczenie normy zasiarczenia paliwa. W tej sytuacji prezes Urzędu Regulacji Energetyki wymierzył firmie karę pieniężną w kwocie ponad 380 tys. zł za wprowadzenie do obrotu paliwa niespełniającego norm jakości, co miało naruszać przepisy o jakości paliw (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 660) oraz koncesję, którą posiadała spółka.

Firma odwołała się twierdząc, że nie wprowadzała do obrotu zanieczyszczonego paliwa, gdyż było ono wyłącznie magazynowane i nie zostało skierowane do sprzedaży. Jednak sądy pierwszej i drugiej instancji oddaliły kolejno odwołanie i apelację, jedynie sąd II instancji zmniejszył rozmiar kary o połowę. Również skarga kasacyjna firmy nie odniosła skutku – Sąd Najwyższy oddalił ją w całości.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane