statystyki

Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Kolejne usprawnienia w sukcesji

autor: Joanna Pieńczykowska03.01.2020, 18:00
Znowelizowane od Nowego Roku przepisy ustawy o zarządzie sukcesyjnym ułatwić mają również zbycie całego przedsiębiorstwa jeszcze za życia jego właściciela

Znowelizowane od Nowego Roku przepisy ustawy o zarządzie sukcesyjnym ułatwić mają również zbycie całego przedsiębiorstwa jeszcze za życia jego właścicielaźródło: ShutterStock

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1629) okazała się cenną i potrzebną inicjatywą, o czym świadczy choćby to, że w pierwszym roku jej obowiązywania powołano ponad 12,5 tys. zarządców sukcesyjnych. Ponadto w ok. 830 firmach nowe regulacje zastosowano już po śmierci przedsiębiorcy.

Jednak – jak zauważyła w swoim raporcie Naczelna Izba Kontroli – ustawa nie rozwiązała wszystkich problemów związanych z dziedziczeniem jednoosobowych działalności. W ocenie NIK zabrakło m.in. przepisów, które pozwalałyby przedsiębiorcy swobodnie prowadzić biznes, w przypadku gdy umiera jego małżonek, z którym łączyła go wspólnota majątkowa, a istnieją inni spadkobiercy.

W takich sytuacjach przedsiębiorca nie mógł bowiem swobodnie wykorzystywać składników majątkowych, które objęte były wspólnotą majątkową bez zgody pozostałych spadkobierców (co nierzadko prowadziło do patowych sytuacji). NIK zauważyła też brak przepisów, które pozwalają przekazać firmę jeszcze za życia przedsiębiorcy. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (obecnie Ministerstwo Rozwoju) wzięło sobie te uwagi do serca i zaproponowało istotne usprawnienia, które zostały przyjęte w ramach ustawy z 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U. poz. 1495). Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2020 r.

Ważne! Do ustanowienia tymczasowego przedstawiciela wymagane będzie jego powołanie i wyrażenie przez niego zgody na pełnienie funkcji. Obie te czynności mają wymagać formy aktu notarialnego.

Istotną nowością jest instytucja tymczasowego przedstawiciela do zarządzania udziałem w przedsiębiorstwie wchodzącym w skład spadku. Ma być on powoływany w przypadku śmierci małżonka przedsiębiorcy i – mówiąc w dużym uproszczeniu – zarządzać będzie schedą po nim. – Można powiedzieć, że dzięki tej instytucji śmierć małżonka przestanie być blokadą w prowadzeniu firmy – mówi dr Marcin Śledzikowski, radca prawny z SDZLEGAL Schindhelm, Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp. k. Podstawową rolą tymczasowego przedstawiciela będzie wykonywanie prawa z udziału małżonka w przedsiębiorstwie. Ma on:


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane