statystyki

Liczniki samochodowe pod wzmocnionym nadzorem

autor: Piotr Szymaniak02.01.2020, 07:17; Aktualizacja: 02.01.2020, 07:18
Zaniżenie liczby przejechanych kilometrów wciąż jest jednym z najpopularniejszych oszustw stosowanych przez nieuczciwych sprzedających, dlatego ewidencjonowanie stanu licznika pojazdu ma utrudnić ten proceder.

Zaniżenie liczby przejechanych kilometrów wciąż jest jednym z najpopularniejszych oszustw stosowanych przez nieuczciwych sprzedających, dlatego ewidencjonowanie stanu licznika pojazdu ma utrudnić ten proceder.źródło: ShutterStock

Od Nowego Roku stan drogomierzy będzie wpisywany do Centralnej Ewidencji Pojazdów nie tylko podczas wizyty na stacji kontroli pojazdów, ale nawet podczas rutynowych kontroli drogowych.

Zaniżenie liczby przejechanych kilometrów wciąż jest jednym z najpopularniejszych oszustw stosowanych przez nieuczciwych sprzedających, dlatego ewidencjonowanie stanu licznika pojazdu ma utrudnić ten proceder. Zmiana ustawy – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.) nakłada nowe obowiązki zarówno na właścicieli pojazdów czy pracowników stacji kontroli pojazdów (SKP), jak i na funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za kontrolę ruchu drogowego.

I tak zgodnie z nowymi przepisami (Dz.U. z 2019 r. poz. 870) po wymianie licznika właściciel pojazdu będzie musiał w ciągu 14 dni udać się do SKP, gdzie diagnosta spisze stan starego licznika oraz nowo zamontowanego i zamieści te informacje w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Za tę usługę posiadacz auta będzie musiał zapłacić 51 zł (wraz z wynoszącą 1 zł opłatą ewidencyjną). Poza tym licznika nie można wymieniać bez wyraźnego powodu. Zgodnie z art. 81a kodeksu drogowego wymiana licznika jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy:


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • tym(2020-01-02 09:09) Zgłoś naruszenie 30

    Polacy i z tym dadzą sobie rady.Bo każdy przepis w naszym Polskim prawie ma wiele furtek.Więc najwytrwalsi kombinatorzy w tej dziedzinie nadal będą oszukiwać .

    Odpowiedz
  • Kierowca(2020-01-02 09:41) Zgłoś naruszenie 20

    Co w przypadku błędnego podania stanu km przez policjanta? Ot kiedy pomyśli 1 z 4 I zamiast 115000km wpisze 415000...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane