statystyki

Prawniku, zostań głosem milczącego. Ochrona zwierząt jest problemem prawnym

31.12.2019, 08:18; Aktualizacja: 31.12.2019, 08:18
Na razie zaangażowanych w sprawy z tej dziedziny prawników jest w Polsce garstka, ale za to przebojowa i nadzwyczaj skuteczna.

Na razie zaangażowanych w sprawy z tej dziedziny prawników jest w Polsce garstka, ale za to przebojowa i nadzwyczaj skuteczna.źródło: ShutterStock

Domyślam się, że i w tym roku zwierzęta nie przemówiły w Państwa domach (na fermach, jeśli są Państwo akurat ich właścicielami) ludzkim głosem. Tym bardziej konieczne jest, by w ich imieniu mówili i działali ludzie. Zwłaszcza prawnicy, bo przecież ochrona zwierząt – poza aspektem etycznym i gospodarczym – jest po prostu problemem prawnym, choć nie wykształciła się (jeszcze?) osobna gałąź prawa jej poświęcona.

Na razie zaangażowanych w sprawy z tej dziedziny prawników jest w Polsce garstka, ale za to przebojowa i nadzwyczaj skuteczna. A w tej garstce nie sposób nie zauważyć mec. Karoliny Kuszlewicz (zwyciężczyni rankingu Rising Stars – Prawnicy, liderzy jutra z 2017 r.), która z sukcesem występowała przed SN w słynnej „sprawie karpi” (sygn. akt II KK 281/16), co zresztą okazało się tylko mocnym początkiem jej zawodowej drogi, bo jako adwokat wciąż występuje w obronie zwierząt, nie tylko ryb.

Jej doświadczenie w sprawach z zakresu ochrony zwierząt stało się bazą do napisania książki „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”. Podtytuł publikacji to nie puste słowa. Nie znaczy to, że zabrakło podstaw z teorii czy filozofii prawa, książka jest jednak przede wszystkim narzędziem dla trzech grup odbiorców: aktywistów (nazwijmy tak wszystkich, którzy w imieniu organizacji społecznych, ale także jako osoby fizyczne reagują w obliczu łamania prawa w kontekście zwierząt), służb, do których kompetencji należy reagowanie na podejrzenie popełnienia przestępstwa wobec zwierząt, a wreszcie prawników, którzy w te sprawy zechcieliby się zaangażować.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane