statystyki

Prawniku, zostań głosem milczącego. Ochrona zwierząt jest problemem prawnym

31.12.2019, 08:18; Aktualizacja: 31.12.2019, 08:18
Na razie zaangażowanych w sprawy z tej dziedziny prawników jest w Polsce garstka, ale za to przebojowa i nadzwyczaj skuteczna.

Na razie zaangażowanych w sprawy z tej dziedziny prawników jest w Polsce garstka, ale za to przebojowa i nadzwyczaj skuteczna.źródło: ShutterStock

Domyślam się, że i w tym roku zwierzęta nie przemówiły w Państwa domach (na fermach, jeśli są Państwo akurat ich właścicielami) ludzkim głosem. Tym bardziej konieczne jest, by w ich imieniu mówili i działali ludzie. Zwłaszcza prawnicy, bo przecież ochrona zwierząt – poza aspektem etycznym i gospodarczym – jest po prostu problemem prawnym, choć nie wykształciła się (jeszcze?) osobna gałąź prawa jej poświęcona.

Na razie zaangażowanych w sprawy z tej dziedziny prawników jest w Polsce garstka, ale za to przebojowa i nadzwyczaj skuteczna. A w tej garstce nie sposób nie zauważyć mec. Karoliny Kuszlewicz (zwyciężczyni rankingu Rising Stars – Prawnicy, liderzy jutra z 2017 r.), która z sukcesem występowała przed SN w słynnej „sprawie karpi” (sygn. akt II KK 281/16), co zresztą okazało się tylko mocnym początkiem jej zawodowej drogi, bo jako adwokat wciąż występuje w obronie zwierząt, nie tylko ryb.

Jej doświadczenie w sprawach z zakresu ochrony zwierząt stało się bazą do napisania książki „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”. Podtytuł publikacji to nie puste słowa. Nie znaczy to, że zabrakło podstaw z teorii czy filozofii prawa, książka jest jednak przede wszystkim narzędziem dla trzech grup odbiorców: aktywistów (nazwijmy tak wszystkich, którzy w imieniu organizacji społecznych, ale także jako osoby fizyczne reagują w obliczu łamania prawa w kontekście zwierząt), służb, do których kompetencji należy reagowanie na podejrzenie popełnienia przestępstwa wobec zwierząt, a wreszcie prawników, którzy w te sprawy zechcieliby się zaangażować.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane