statystyki

Sygnaliści lepiej chronieni

autor: Szymon Cydzik17.12.2019, 17:00
Kraje członkowskie, w tym Polska, mają dwa lata na wdrożenie przepisów dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Kraje członkowskie, w tym Polska, mają dwa lata na wdrożenie przepisów dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.źródło: ShutterStock

Kraje członkowskie, w tym Polska, mają dwa lata na wdrożenie przepisów dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Została ona opublikowana 26 listopada 2019 r. w dzienniku ustaw Unii Europejskiej i weszła w życie po 20 dniach, czyli wczoraj. Dyrektywa przewiduje szeroką ochronę osób informujących o nieprawidłowościach – tzw. sygnalistów. Dotyczy nie tylko podmiotów publicznych, lecz także prywatnych firm, które zatrudniają więcej niż 50 pracowników lub ich obrót wynosi co najmniej 10 mln euro rocznie.

Państwa członkowskie mogą rozszerzyć ten katalog na mniejsze przedsiębiorstwa, przeprowadzając wcześniej ocenę ryzyka naruszania prawa w branży, w której działają. Przykładowo kategorią objętą dyrektywą z mocy prawa są podmioty działające w sektorze finansowym lub zagrożone praniem pieniędzy bądź finansowaniem terroryzmu. Prócz powyższych dziedzin dyrektywa dotyczy sygnalistów zgłaszających naruszenia prawa (unijnego i krajowego wydanego na jego podstawie) w kwestii zamówień publicznych, ochrony środowiska i konsumentów, a także prywatności i danych osobowych.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane