statystyki

PiS sankcjonuje budzące wątpliwości działania rzeczników

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.12.2019, 07:44; Aktualizacja: 17.12.2019, 07:44
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów, oraz jego dwóch zastępców Michał Lasota i Przemysław Radzik będą w końcu mogli, bez naginania przepisów, prowadzić czynności dotyczące szeregowych sędziów rejonowych i okręgowych. Wszystko dzięki złożonemu w Sejmie przez posłów PiS projektowi zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych.źródło: ShutterStock

Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów, oraz jego dwóch zastępców Michał Lasota i Przemysław Radzik będą w końcu mogli, bez naginania przepisów, prowadzić czynności dotyczące szeregowych sędziów rejonowych i okręgowych. Wszystko dzięki złożonemu w Sejmie przez posłów PiS projektowi zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych.

Pomysły na dyscyplinowanie sędziów odbiły się szerokim echem. Na jutro zaplanowano manifestacje uliczne mające być sprzeciwem wobec proponowanych regulacji. W dużym skrócie politycy, wprowadzając odpowiednie zmiany w prawie, próbują nie dopuścić do wdrażania przez sędziów listopadowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz będącego jego konsekwencją wyroku Sądu Najwyższego z 5 grudnia br. (sygn. akt III PO 7/18), co mogłoby doprowadzić do podważenia statusu sędziów, którzy zostali wskazani prezydentowi przez obecną Krajową Radę Sądownictwa.

Aktywny w tej kwestii jest też Przemysław Radzik, który wczoraj postawił zarzuty dyscyplinarne dwóm sędziom Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Zapytały one Sąd Najwyższy, czy fakt, że w procesie powołania sędziego brała udział obecna KRS, może być samoistną i wystarczającą przesłanką do uznania, że skład sądu jest sprzeczny z przepisami prawa. „Zarzuty dyscyplinarne (…) dotyczą przekroczenia uprawnień poprzez przyznanie sobie kompetencji do ustalania i oceny sposobu działania konstytucyjnych organów państwa w zakresie sposobu wyboru części członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposobu powołania sędziego sprawozdawcy w tej sprawie w osobie sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach” – czytamy w komunikacie wydanym przez Piotra Schaba.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane