Sędzia jest zobowiązany do stosowania konstytucji [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak16.12.2019, 11:04; Aktualizacja: 16.12.2019, 11:07
-  Za przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości sędziowie odpowiadają karnie - mówi dr hab. Jacek Zaleśny, Uniwersytet Warszawski.

- Za przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości sędziowie odpowiadają karnie - mówi dr hab. Jacek Zaleśny, Uniwersytet Warszawski.źródło: ShutterStock

-  Za przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości sędziowie odpowiadają karnie - mówi dr hab. Jacek Zaleśny, Uniwersytet Warszawski.

Propozycja zaostrzenia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów wywołała ogromną burzę. Projektodawcy tłumaczą, że wzorują się na rozwiązaniach funkcjonujących we Francji czy w Niemczech. Podkreślają, że proponowane przepisy są nawet łagodniejsze.

W Polsce przestępstwa popełnione w zakresie sądownictwa są już typizowane. Ciągle obowiązuje kodeks karny, w którego rozdziale XXX wymienione są przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. Jeśli popełniają je sędziowie, to odpowiadają karnie.

Tymczasem rozszerza się katalog przewinień dyscyplinarnych w ten sposób, że sędzia ma być karany za bezpośrednie stosowanie konstytucji. Przecież na mocy art. 8 ustawy zasadniczej sędzia jest zobligowany do stosowania jej bezpośrednio w celu wymierzenia sprawiedliwości. To w okresie PRL – kiedy mimo obowiązywania konstytucji praktycznie nie była ona stosowana – sędzia był związany ustawą. Sędzia nie stosował konstytucji z 1952 r., bo miała ona charakter nie tyle normatywny, ile ideologiczny i jako taka mało nadawała się do bezpośredniego stosowania. Po 1989 r., a zwłaszcza od 1997 r., kiedy to uchwalono obecnie obowiązującą ustawę zasadniczą, sytuacja jest radykalnie odmienna. Nie ma wątpliwości, że każda regulacja zawarta w niej jest wzorcem prawnie wiążącym dla każdego, wzorcem, który promieniuje na całokształt stosunków prawnych, w tym stosunków realizowanych w sądach. Sędzia jest więc zobowiązany do jej stosowania, jeśli dostrzega konflikt pomiędzy regulacją ustawową, jakiej ma użyć, a postanowieniami konstytucyjnymi. Jeśli tego nie zrobi, to występuje przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • KON-STY-TU-CJA(2019-12-16 13:26) Zgłoś naruszenie 22

    Sędzia nie może stać ponad prawem, a od tego czy coś jest konstytucyjne nie odpowiada SN tylko TK. Kropka Resztę spraw określają Ustawy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane