statystyki

Czarnecki: Internetowy oszust potraktowany surowiej niż twórca Amber Gold [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak16.12.2019, 19:00
Nie ma jednolitych, arytmetycznych zasad wymierzania kary w wyroku łącznym, którymi ma się kierować sędzia. Korzysta się co najwyżej z ogólnych dyrektyw wymiaru kary z art. 53 k.k. i art. 86 k.k.

Nie ma jednolitych, arytmetycznych zasad wymierzania kary w wyroku łącznym, którymi ma się kierować sędzia. Korzysta się co najwyżej z ogólnych dyrektyw wymiaru kary z art. 53 k.k. i art. 86 k.k.źródło: ShutterStock

Paweł Czarnecki: Nie ma jednolitych, arytmetycznych zasad wymierzania kary w wyroku łącznym

Sąd Rejonowy w Opolu, wydając wyrok łączny w miejsce 57 wyroków jednostkowych, skazał internetowego oszusta na 20 lat więzienia. Mimo że najwyższa zasądzona pojedynczo kara wynosiła 2 lata pozbawienia wolności. Czy gdyby sprawę prowadziła jedna prokuratura, możliwe byłoby zastosowanie konstrukcji czynu ciągłego?

Gdyby sprawa prowadzona była w jednej jednostce, wówczas można byłoby skierować jeden akt oskarżenia i sąd osądziłby ten proceder, wydając jeden wyrok. Gdy mamy do czynienia z oszustwem internetowym, gdzie organy ścigania mogą podejrzewać, że pokrzywdzonych może być więcej niż osób, które już złożyły zawiadomienia w tej sprawie, prokuratura rzadko korzysta z ogłoszeń w mediach na podstawie art. 131 par. 3 k.p.k., by ich wyszukać. Podobnie było przy sprawie Amber Gold – choć tutaj ciężar sprawy, liczba pokrzywdzonych i sumy są inne, to mechanizm jest ten sam. Przypomnijmy, że Marcin P. dostał za aferę Amber Gold 15 lat, a szkoda wynosiła ponad 800 mln zł i oszukano 19 tys. pokrzywdzonych. W sprawie opolskiej sąd wydał wyrok 20 lat pozbawienia wolności przy szkodzie 250 tys. zł i 150 pokrzywdzonych.

Czy prokurator prowadzący dane postępowanie nie może po prostu wpisać do komputera nazwiska i pesel- u potencjalnego sprawcy i sprawdzić, czy gdzieś nie toczy się przeciwko niemu podobne postępowanie?


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane