statystyki

Sędzia w stanie spoczynku ukarana. Udzieliła porady i poleciła kancelarię męża

autor: Szymon Cydzik11.12.2019, 01:33; Aktualizacja: 11.12.2019, 07:41
SN podkreślił, że sędzia nie może podejmować działań, które podawałyby w wątpliwość jego bezstronność i niezależność

SN podkreślił, że sędzia nie może podejmować działań, które podawałyby w wątpliwość jego bezstronność i niezależnośćźródło: ShutterStock

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ukarała obniżeniem uposażenia sędzię w stanie spoczynku, która udzieliła odpłatnie porady prawnej i poleciła kancelarię radcowską swojego męża.

Obwinioną z klientem skontaktowała uczestniczka jednego z prowadzonych przez nią postępowań. Sędzia porady udzieliła, domagając się za to 200 zł, choć finalnie przyjęła 150 zł. Poleciła też na przyszłość usługi swojego męża – radcy prawnego. Spotkanie (w domu sędzi) okazało się prowokacją, a klient wszystko nagrał. Sąd dyscyplinarny w Białymstoku ukarał sędzię (obecnie w stanie spoczynku) obniżeniem uposażenia o 10 proc. na pół roku.

Odwołanie złożył obrońca kobiety. Wnioskował o ograniczenie się do nagany, wskazując okoliczności łagodzące (długi staż pracy z dobrą opinią, przyznanie się do winy i wyrażenie skruchy). Podnosił też, że sędzia została przeniesiona z wydziału cywilnego do wydziału pracy, co jest dolegliwością, bo wymagało od niej dodatkowego szybkiego doszkolenia się.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

 • Donald(2019-12-11 09:53) Zgłoś naruszenie 2715

  Sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie jest Sylwia Skotnicka. Adwokatem w Krakowie jest jej mąż - Maciej Skotnicki. Każdy, kto ma sprawę w wydziale, gdzie pracuje sędzia Sylwia Skotnicka, wręcz biegnie do jej męża adwokata o pomoc. No bo jak będą reagować sędziny widząc, że pełnomocnikiem jest mąż ich koleżanki sędzi, z którą imprezują prywatnie......, ot KASTA

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • scadi(2019-12-11 10:10) Zgłoś naruszenie 229

  Prowokacja? Czyli nowy agent Tomek ( poprzedni ma właśnie sprawę o przekręty finansowe) i jego metody nadal w obiegu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tola(2019-12-11 13:33) Zgłoś naruszenie 1711

  Powinno się wprowadzić zakaz praktyki przez męża/żonę w sadzie,w którym zatrudniony jest współmałżonek na stanowisku sędziego. Życie prywatne sędziów nie powinno mieć pierwszeństwa przed sprawami innych obywateli.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Obywatel.(2019-12-11 12:47) Zgłoś naruszenie 1540

  Dobrze że tak się stało.Ta kasta sędziowska przed nikim nie odpowiada.PIS dobrze zmienia prawo sądownicze i tą cudowną kastę nad ludzi trzeba więcej kontrolować i karać.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • t(2019-12-11 14:38) Zgłoś naruszenie 1316

  A co to jest stan spoczynku??? Może my też będziemy przechodzić w stan spoczynku zamiast na emerytury? Np. kierowca w stanie spoczynku, albo hydraulik w stanie spoczynku. Dlaczego mamy płacić na ZUS jak jest stan spoczynku.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Kindybal(2019-12-12 11:40) Zgłoś naruszenie 54

  Mój kutanga też jest w stanie spoczynku i nikt mi nic za to nie placi.

  Odpowiedz
 • Mark(2019-12-13 20:25) Zgłoś naruszenie 10

  Do nowego projektu PiS w sprawie nowelizacji sądów powszechnych warto jeszcze dopisać następujące zmiany: 1. Uczestnicy postępowania i publiczność podczas rozprawy powinni ustawowo wstawać jedynie 2 razy, gdy skład sędziowski wchodzi na salę rozpraw i gdy ją opuszcza. Prowadzenie rozmów przez uczestników postępowania z sądem powinno się prowadzić w pozycji siedzącej a nie stojącej co zmniejszy odczuwalny w społeczeństwie dystans obywatela do sędziego nie ujmując powagi sądu wprowadzając klimat partnerski bez niepotrzebnych napięć emocjonalnych. Uczestnicy postępowania przyszli do sądu żeby wspólnie znaleźć rozwiązanie wynikającego z pozwu zdarzenia prawnego i dlatego są równorzędnymi partnerami w tym postępowaniu. 2. Interpretację ustawy powinien dokonywać ustawodawca a nie sąd, bo skąd on może wiedzieć jaki zakres interpretacyjny jest dozwolony w postępowaniu procesowym i czy jest on zgodny z intencją ustawodawcy. Sędzia w postępowaniu procesowym zakończonym orzeczeniem, wyrokiem korzysta z niezawisłości i nawet gdy wyda niezgodny z logiką wyrok uzasadniając go również nielogicznie nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec nikogo, bo odpowiada jedynie przed bogiem i historią podobnie jak władca absolutny okresu feudalnego. Ewentualne skutki finansowe takiego orzeczenia ponosi skarb państwa czyli ogół obywateli danego kraju - czy to jest sprawiedliwe - wątpię. Instancyjność sądową, która miała zdaniem sędziego Żurka z dawnego KRS-u likwidować takie przypadki można włożyć między bajki przynajmniej do czasu dokończenia trwającej jak widać bez końca reformy tej trzeciej władzy konstytucyjnej. Jednym z wyjść z tego pata nie pozbawiając sędziów niezawisłości procesowej jest powołanie instytutu analiz orzecznictwa sądowego pod warunkiem, że określi się ściśle kryteria jakie powinien zawierać każdy wyrok oparty o zgromadzony materiał procesowy jaki wpłynął do sprawy przed i po weryfikacji go przez sędziego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane