statystyki

Sędzia w stanie spoczynku ukarana. Udzieliła porady i poleciła kancelarię męża

autor: Szymon Cydzik11.12.2019, 01:33; Aktualizacja: 11.12.2019, 07:41
SN podkreślił, że sędzia nie może podejmować działań, które podawałyby w wątpliwość jego bezstronność i niezależność

SN podkreślił, że sędzia nie może podejmować działań, które podawałyby w wątpliwość jego bezstronność i niezależnośćźródło: ShutterStock

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ukarała obniżeniem uposażenia sędzię w stanie spoczynku, która udzieliła odpłatnie porady prawnej i poleciła kancelarię radcowską swojego męża.

Obwinioną z klientem skontaktowała uczestniczka jednego z prowadzonych przez nią postępowań. Sędzia porady udzieliła, domagając się za to 200 zł, choć finalnie przyjęła 150 zł. Poleciła też na przyszłość usługi swojego męża – radcy prawnego. Spotkanie (w domu sędzi) okazało się prowokacją, a klient wszystko nagrał. Sąd dyscyplinarny w Białymstoku ukarał sędzię (obecnie w stanie spoczynku) obniżeniem uposażenia o 10 proc. na pół roku.

Odwołanie złożył obrońca kobiety. Wnioskował o ograniczenie się do nagany, wskazując okoliczności łagodzące (długi staż pracy z dobrą opinią, przyznanie się do winy i wyrażenie skruchy). Podnosił też, że sędzia została przeniesiona z wydziału cywilnego do wydziału pracy, co jest dolegliwością, bo wymagało od niej dodatkowego szybkiego doszkolenia się.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

 • Donald(2019-12-11 09:53) Zgłoś naruszenie 2515

  Sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie jest Sylwia Skotnicka. Adwokatem w Krakowie jest jej mąż - Maciej Skotnicki. Każdy, kto ma sprawę w wydziale, gdzie pracuje sędzia Sylwia Skotnicka, wręcz biegnie do jej męża adwokata o pomoc. No bo jak będą reagować sędziny widząc, że pełnomocnikiem jest mąż ich koleżanki sędzi, z którą imprezują prywatnie......, ot KASTA

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • scadi(2019-12-11 10:10) Zgłoś naruszenie 229

  Prowokacja? Czyli nowy agent Tomek ( poprzedni ma właśnie sprawę o przekręty finansowe) i jego metody nadal w obiegu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tola(2019-12-11 13:33) Zgłoś naruszenie 1711

  Powinno się wprowadzić zakaz praktyki przez męża/żonę w sadzie,w którym zatrudniony jest współmałżonek na stanowisku sędziego. Życie prywatne sędziów nie powinno mieć pierwszeństwa przed sprawami innych obywateli.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Obywatel.(2019-12-11 12:47) Zgłoś naruszenie 1540

  Dobrze że tak się stało.Ta kasta sędziowska przed nikim nie odpowiada.PIS dobrze zmienia prawo sądownicze i tą cudowną kastę nad ludzi trzeba więcej kontrolować i karać.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • t(2019-12-11 14:38) Zgłoś naruszenie 1316

  A co to jest stan spoczynku??? Może my też będziemy przechodzić w stan spoczynku zamiast na emerytury? Np. kierowca w stanie spoczynku, albo hydraulik w stanie spoczynku. Dlaczego mamy płacić na ZUS jak jest stan spoczynku.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Kindybal(2019-12-12 11:40) Zgłoś naruszenie 54

  Mój kutanga też jest w stanie spoczynku i nikt mi nic za to nie placi.

  Odpowiedz
 • Mark(2019-12-13 20:25) Zgłoś naruszenie 10

  Do nowego projektu PiS w sprawie nowelizacji sądów powszechnych warto jeszcze dopisać następujące zmiany: 1. Uczestnicy postępowania i publiczność podczas rozprawy powinni ustawowo wstawać jedynie 2 razy, gdy skład sędziowski wchodzi na salę rozpraw i gdy ją opuszcza. Prowadzenie rozmów przez uczestników postępowania z sądem powinno się prowadzić w pozycji siedzącej a nie stojącej co zmniejszy odczuwalny w społeczeństwie dystans obywatela do sędziego nie ujmując powagi sądu wprowadzając klimat partnerski bez niepotrzebnych napięć emocjonalnych. Uczestnicy postępowania przyszli do sądu żeby wspólnie znaleźć rozwiązanie wynikającego z pozwu zdarzenia prawnego i dlatego są równorzędnymi partnerami w tym postępowaniu. 2. Interpretację ustawy powinien dokonywać ustawodawca a nie sąd, bo skąd on może wiedzieć jaki zakres interpretacyjny jest dozwolony w postępowaniu procesowym i czy jest on zgodny z intencją ustawodawcy. Sędzia w postępowaniu procesowym zakończonym orzeczeniem, wyrokiem korzysta z niezawisłości i nawet gdy wyda niezgodny z logiką wyrok uzasadniając go również nielogicznie nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec nikogo, bo odpowiada jedynie przed bogiem i historią podobnie jak władca absolutny okresu feudalnego. Ewentualne skutki finansowe takiego orzeczenia ponosi skarb państwa czyli ogół obywateli danego kraju - czy to jest sprawiedliwe - wątpię. Instancyjność sądową, która miała zdaniem sędziego Żurka z dawnego KRS-u likwidować takie przypadki można włożyć między bajki przynajmniej do czasu dokończenia trwającej jak widać bez końca reformy tej trzeciej władzy konstytucyjnej. Jednym z wyjść z tego pata nie pozbawiając sędziów niezawisłości procesowej jest powołanie instytutu analiz orzecznictwa sądowego pod warunkiem, że określi się ściśle kryteria jakie powinien zawierać każdy wyrok oparty o zgromadzony materiał procesowy jaki wpłynął do sprawy przed i po weryfikacji go przez sędziego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane