statystyki

Rząd przyznaje się do naruszenia w związku ze skazaniem dziennikarza za zniesławienie [OPINIA]

autor: Dominika Bychawska-Siniarska10.12.2019, 08:50; Aktualizacja: 10.12.2019, 08:51
Wygrana jest i owszem, ale nie w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a z przyznaniem się rządu Rzeczypospolitej do naruszenia swobody wypowiedzi dziennikarza.

Wygrana jest i owszem, ale nie w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a z przyznaniem się rządu Rzeczypospolitej do naruszenia swobody wypowiedzi dziennikarza.źródło: ShutterStock

W zeszłym tygodniu w internecie pojawiła się wiadomość o wygranej w Strasburgu redaktora Wojciecha Cieśli, skazanego w 2013 r. za zniesławienie. Wygrana jest i owszem, ale nie w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a z przyznaniem się rządu Rzeczypospolitej do naruszenia swobody wypowiedzi dziennikarza.

Postępowanie o zniesławienie

Wojciech Cieśla wraz z Tomaszem Butkiewiczem opublikowali w „Dzienniku. Polska Europa Świat” w maju 2008 r. tekst „Naftowy milion dla ludzi Macierewicza”. Opisali w nim, że członkowie zarządu spółki Naftor Piotr Woyciechowski i Tomasz Macierewicz (bratanek Antoniego Macierewicza) przyznali sobie wysokie odprawy. Woyciechowski oskarżył dziennikarzy o zniesławienie z art. 212 kodeksu karnego. Polskie sądy uznały autorów winnymi zniesławienia, skazując na grzywnę w wysokości prawie 4 tys. zł. Jako Helsińska Fundacja Praw Człowieka próbowaliśmy przystąpić do postępowania i złożyć w Sądzie Rejonowym Warszawy Mokotowa opinię przyjaciela sądu, wskazując na standardy ETPC, w tym na niezgodność art. 212 k.k. z art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Sąd nie tylko odmówił fundacji, jako organizacji społecznej, udziału w postępowaniu, lecz także nie uwzględnił naszej opinii. Wielka szkoda, bo gdyby pochylił się nad naszą argumentacją, sprawa nie zakończyłaby się w Strasburgu.

Jeden z dziennikarzy zwrócił się do ETPC (skarga nr 70345/14), wskazując, że skazanie przez sądy krajowe naruszyło jego swobodę wypowiedzi.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane