Nie grzejesz w mieszkaniu? I tak będziesz uczestniczył w kosztach

autor: Patryk Słowik09.12.2019, 16:00
kaloryfer ogrzewanie grzejnik

W rozpoznawanej sprawie chodziło o dwa powództwa o zapłatę rachunków skierowanych do właścicieli nieruchomości w budynkach wspólnych. Ci odmawiali zapłaty. Uznali, że chociaż budynek jest obsługiwany przez sieć ciepłowniczą, to umowę zawarła wspólnota, a oni nie wyrażali indywidualnej zgody na odbiór ogrzewania sieciowego i nie używają go w swoich mieszkaniach.źródło: ShutterStock

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zobowiązać każdego właściciela mieszkania w budynku wspólnoty mieszkaniowej do uczestniczenia w kosztach ogrzewania części wspólnych. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przekazanej jej przez bułgarski sąd. Ten miał wątpliwości, czy taka praktyka, bez wątpienia niekorzystna dla właścicieli mieszkań, jest zgodna z dyrektywą 2011/83 w sprawie praw konsumentów i dyrektywą 2005/29 dotyczącą nieuczciwych praktyk rynkowych.

W rozpoznawanej sprawie chodziło o dwa powództwa o zapłatę rachunków skierowanych do właścicieli nieruchomości w budynkach wspólnych. Ci odmawiali zapłaty. Uznali, że chociaż budynek jest obsługiwany przez sieć ciepłowniczą, to umowę zawarła wspólnota, a oni nie wyrażali indywidualnej zgody na odbiór ogrzewania sieciowego i nie używają go w swoich mieszkaniach.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Lokator(2019-12-09 22:29) Zgłoś naruszenie 33

    W budynkach wielorodzinnych nie może być coś takiego, że wyłączam kaloryfery i płacić nie będę. Sąsiedzi grzeją przez scianę po sąsiedzku wiec budynek nie wyziebia się ale ogolna temperatura u tego co ogrzewa spada. Czyli to jest kradzież ciepła od sąsiadów - takie cwaniactwo. Wszystkie kaloryfery powinny byc ustawione na minimum np 18 st.C a regulatorem można by tylko zwiekszac.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane