Nie grzejesz w mieszkaniu? I tak będziesz uczestniczył w kosztach

autor: Patryk Słowik09.12.2019, 16:00
kaloryfer ogrzewanie grzejnik

W rozpoznawanej sprawie chodziło o dwa powództwa o zapłatę rachunków skierowanych do właścicieli nieruchomości w budynkach wspólnych. Ci odmawiali zapłaty. Uznali, że chociaż budynek jest obsługiwany przez sieć ciepłowniczą, to umowę zawarła wspólnota, a oni nie wyrażali indywidualnej zgody na odbiór ogrzewania sieciowego i nie używają go w swoich mieszkaniach.źródło: ShutterStock

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zobowiązać każdego właściciela mieszkania w budynku wspólnoty mieszkaniowej do uczestniczenia w kosztach ogrzewania części wspólnych. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przekazanej jej przez bułgarski sąd. Ten miał wątpliwości, czy taka praktyka, bez wątpienia niekorzystna dla właścicieli mieszkań, jest zgodna z dyrektywą 2011/83 w sprawie praw konsumentów i dyrektywą 2005/29 dotyczącą nieuczciwych praktyk rynkowych.

W rozpoznawanej sprawie chodziło o dwa powództwa o zapłatę rachunków skierowanych do właścicieli nieruchomości w budynkach wspólnych. Ci odmawiali zapłaty. Uznali, że chociaż budynek jest obsługiwany przez sieć ciepłowniczą, to umowę zawarła wspólnota, a oni nie wyrażali indywidualnej zgody na odbiór ogrzewania sieciowego i nie używają go w swoich mieszkaniach.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Lokator(2019-12-09 22:29) Zgłoś naruszenie 33

    W budynkach wielorodzinnych nie może być coś takiego, że wyłączam kaloryfery i płacić nie będę. Sąsiedzi grzeją przez scianę po sąsiedzku wiec budynek nie wyziebia się ale ogolna temperatura u tego co ogrzewa spada. Czyli to jest kradzież ciepła od sąsiadów - takie cwaniactwo. Wszystkie kaloryfery powinny byc ustawione na minimum np 18 st.C a regulatorem można by tylko zwiekszac.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane