statystyki

SN: To powód wybiera, którego prawa do lokalu dochodzi

autor: Szymon Cydzik05.12.2019, 16:00
Ekspektatywa prawa nie przeszłaby na powódkę tylko wtedy, gdyby matka nie spełniała warunków do jej uzyskania – tak jednak w tej sprawie nie było.

Ekspektatywa prawa nie przeszłaby na powódkę tylko wtedy, gdyby matka nie spełniała warunków do jej uzyskania – tak jednak w tej sprawie nie było.źródło: ShutterStock

Spadkobierca mieszkania może domagać się finalizacji procedury wykupu, nawet jeśli odziedziczył też uprawnienia do najmu – uznała Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła lokalu w tzw. Domu Bez Kantów, mieszczącym się na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Królewskiej w Warszawie. Jest to budynek Funduszu Kwaterunku Wojskowego należący do Agencji Mienia Wojskowego. Matka powódki wynajmowała tam mieszkanie i chciała skorzystać z możliwości jego wykupu. Wpłaciła zaliczkę, ale nie zdążyła dokończyć transakcji, gdyż zmarła w 2005 r. W skład spadku, odziedziczonego przez powódkę i jej brata, wchodziła także ekspektatywa prawa własności lokalu. Jednocześnie kobieta przejęła też po matce prawo najmu lokalu.

W 2014 r. dokonano działu spadku w ten sposób, że ekspektatywa własności w całości przeszła na powódkę. Wtedy wniosła ona pozew o zobowiązanie agencji do złożenia stosownego oświadczenia woli. Powołała się przy tym na ekspektatywę odziedziczoną po matce, gdyż pozwalała ona wykupić mieszkanie na lepszych warunkach, niż gdyby skorzystała z własnego prawa jako najemcy lokalu.

Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo, kwestionując legitymację do jego wniesienia – kobieta nie spełniała bowiem wymagań dotyczących kwaterunku wojskowego. Sąd apelacyjny wskazał, że warunki te nie mają znaczenia dla prawa wykupu mieszkania. Stwierdził jednak, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego powódka powinna skorzystać z własnego prawa najemcy, gdyż jest ono silniejsze niż odziedziczona ekspektatywa. Nie może zaś zasądzić ponad roszczenie i uznać powództwo na podstawie innego prawa, niż w nim wskazano. Dlatego pozew oddalił.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane