statystyki

Przedsiębiorca ma prawo złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym dłużniku

autor: Anna Borysewicz11.11.2019, 18:30; Aktualizacja: 11.11.2019, 18:32
Nie jest przeszkodą w wystąpieniu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku brak wiedzy czytelnika o tym, kto jest spadkobiercą zmarłego dłużnika. Sąd bada mianowicie z urzędu (czyli z własnej inicjatywy), kto jest spadkobiercą.

Nie jest przeszkodą w wystąpieniu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku brak wiedzy czytelnika o tym, kto jest spadkobiercą zmarłego dłużnika. Sąd bada mianowicie z urzędu (czyli z własnej inicjatywy), kto jest spadkobiercą.źródło: ShutterStock

Prowadzę niewielką firmę. Niedawno umarł pewien przedsiębiorca, który zalegał mi z płatnością faktury za dostarczone produkty. Czy jako wierzyciel mogę złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po nim? Chcę otrzymać należne mi pieniądze. Nie wiem, kto jest jego spadkobiercą. Zanim dłużnik umarł, zdążył się uprawomocnić nakaz zapłaty.

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Tak wynika z art. 1025 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Owo stwierdzenie nie może jednak nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od chwili otwarcia spadku (czyli od dnia śmierci spadkodawcy), chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku (art. 924 i 1026 k.c.).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 17 listopada 2010 r. (sygn. akt. II SA/Gl 644/10) stwierdził: „Skoro wierzyciel spadkodawcy może złożyć zgodnie z treścią art. 1025 par. 1 k.c. wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, a podstawą tego stwierdzenia w przypadku dziedziczenia ustawowego jest wykazanie m.in. stopnia pokrewieństwa, to ma on interes prawny w rozumieniu art. 83 ust. 2 ustawy z 1986 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego w żądaniu wydania mu odpisu aktu urodzenia spadkobiercy dłużnika.

Odpis ten będzie stanowił dowód stopnia pokrewieństwa, w oparciu o który może dojść do stwierdzenia nabycia spadku, a w konsekwencji do wykazania przejścia zobowiązań zmarłego dłużnika na rzecz jego spadkobierców”. Z przytoczonego orzeczenia WSA jednoznacznie zatem wynika, że czytelnik – jako wierzyciel zmarłego przedsiębiorcy – może wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po nim. Ma on w tym bowiem interes prawny.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane