statystyki

Pietrzak o uchwale ID SN: To poważny zamach na prawa i wolności Polek i Polaków [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik02.12.2019, 10:12; Aktualizacja: 02.12.2019, 13:20
Mikołaj Pietrzak adwokat, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie

Mikołaj Pietrzak adwokat, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawieźródło: Materiały Prasowe

- Próba podporządkowania niezależnego sądownictwa dyscyplinarnego adwokatury Izbie Dyscyplinarnej SN, przy jednoczesnym wyposażeniu ministra sprawiedliwości w instrumenty wpływania na to postępowanie, jest poważnym zamachem na prawa i wolności - mówi w rozmowie z DGP Mikołaj Pietrzak.

Czy uchwała Izby Dyscyplinarnej SN to zamach na adwokaturę?

Próba podporządkowania niezależnego sądownictwa dyscyplinarnego adwokatury Izbie Dyscyplinarnej SN, przy jednoczesnym wyposażeniu ministra sprawiedliwości w instrumenty wpływania na to postępowanie, jest poważnym zamachem na prawa i wolności. Nie ma bowiem mowy o efektywnej ich ochronie bez niezależnych adwokatów oraz niezależnego samorządu adwokackiego, którego najważniejszym elementem jest niezależne sądownictwo dyscyplinarne. Nie uznaję kompetencji niekonstytucyjnie powołanego organu, jakim jest Izba Dyscyplinarna, obsadzonego z udziałem niekonstytucyjnie zmienionej KRS.

Oba te organy pozostają pod silnym wpływem władzy wykonawczej i ustawodawczej ze względu na sposób, w jaki zostały powołane. Dodatkowo wyposażenie ministra sprawiedliwości w uprawnienie do składania kasacji od każdego orzeczenia sądu dyscyplinarnego, które nie wynika wprost z ustawy, narzędzie o bardzo szerokim charakterze, pozwala przewidywać, że postępowania toczące się przed tą izbą nacechowane będą politycznym wpływem i nie będą spełniać kryteriów sprawiedliwego procesu prowadzonego przed niezależnym sądem.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • To jest wolność według prawa Babci LEONCI(2019-12-02 19:26) Zgłoś naruszenie 91

  … z komedii "SAM SWOI" . Niedługo to ZERA prawa i sprawiedliwości będą decydowały, KTO i KIEDY będzie mógł się odla* we własnym domu.

  Odpowiedz
 • tym(2019-12-03 06:12) Zgłoś naruszenie 50

  W PiSie nie ma prawa i sprawiedliwości .W PO nie ma platformy dla obywatela.W kościele Boga zastąpił chłop w sukience w większości praktykujący lecz nie wierzący.Koniec świata.

  Odpowiedz
 • yoy(2019-12-02 22:41) Zgłoś naruszenie 12

  A co z prawami Chińczyków Panie Pietrzak... wstyd i dyskryminacja.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane