statystyki

Pietrzak o uchwale ID SN: To poważny zamach na prawa i wolności Polek i Polaków [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik02.12.2019, 10:12; Aktualizacja: 02.12.2019, 13:20
Mikołaj Pietrzak adwokat, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie

Mikołaj Pietrzak adwokat, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawieźródło: Materiały Prasowe

- Próba podporządkowania niezależnego sądownictwa dyscyplinarnego adwokatury Izbie Dyscyplinarnej SN, przy jednoczesnym wyposażeniu ministra sprawiedliwości w instrumenty wpływania na to postępowanie, jest poważnym zamachem na prawa i wolności - mówi w rozmowie z DGP Mikołaj Pietrzak.

Czy uchwała Izby Dyscyplinarnej SN to zamach na adwokaturę?

Próba podporządkowania niezależnego sądownictwa dyscyplinarnego adwokatury Izbie Dyscyplinarnej SN, przy jednoczesnym wyposażeniu ministra sprawiedliwości w instrumenty wpływania na to postępowanie, jest poważnym zamachem na prawa i wolności. Nie ma bowiem mowy o efektywnej ich ochronie bez niezależnych adwokatów oraz niezależnego samorządu adwokackiego, którego najważniejszym elementem jest niezależne sądownictwo dyscyplinarne. Nie uznaję kompetencji niekonstytucyjnie powołanego organu, jakim jest Izba Dyscyplinarna, obsadzonego z udziałem niekonstytucyjnie zmienionej KRS.

Oba te organy pozostają pod silnym wpływem władzy wykonawczej i ustawodawczej ze względu na sposób, w jaki zostały powołane. Dodatkowo wyposażenie ministra sprawiedliwości w uprawnienie do składania kasacji od każdego orzeczenia sądu dyscyplinarnego, które nie wynika wprost z ustawy, narzędzie o bardzo szerokim charakterze, pozwala przewidywać, że postępowania toczące się przed tą izbą nacechowane będą politycznym wpływem i nie będą spełniać kryteriów sprawiedliwego procesu prowadzonego przed niezależnym sądem.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • To jest wolność według prawa Babci LEONCI(2019-12-02 19:26) Zgłoś naruszenie 91

  … z komedii "SAM SWOI" . Niedługo to ZERA prawa i sprawiedliwości będą decydowały, KTO i KIEDY będzie mógł się odla* we własnym domu.

  Odpowiedz
 • tym(2019-12-03 06:12) Zgłoś naruszenie 50

  W PiSie nie ma prawa i sprawiedliwości .W PO nie ma platformy dla obywatela.W kościele Boga zastąpił chłop w sukience w większości praktykujący lecz nie wierzący.Koniec świata.

  Odpowiedz
 • yoy(2019-12-02 22:41) Zgłoś naruszenie 12

  A co z prawami Chińczyków Panie Pietrzak... wstyd i dyskryminacja.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane