statystyki

Błąd orzekającego to poważna sprawa

autor: Szymon Cydzik02.12.2019, 09:56; Aktualizacja: 02.12.2019, 09:56
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Każdemu zdarzają się pomyłki, ale jeśli zawodzą mechanizmy ich wykrywania i naprawiania, nie można uznać tego za przypadek mniejszej wagi – uznał Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Każdemu zdarzają się pomyłki, ale jeśli zawodzą mechanizmy ich wykrywania i naprawiania, nie można uznać tego za przypadek mniejszej wagi – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła sędzi sądu apelacyjnego w Zielonej Górze, która rozpatrywała odwołanie na odrzucenie apelacji w sprawie o wykroczenie skarbowe. Apelacja nie została przyjęta, gdyż sąd stwierdził, że została złożona po terminie. Przyjął, że tak jak przy innych wykroczeniach czas na jej wniesienie wynosi 7 dni. W rzeczywistości jest on dwa razy dłuższy – 14 dni. Taka też informacja znalazła się na pouczeniu doręczonym stronie wraz z wyrokiem i ten dłuższy termin został zachowany. Mimo to obwiniona utrzymała decyzję o odrzuceniu apelacji.

Dopiero po roku prokurator generalny wniósł kasację, która pozwoliła wznowić proces. Termin przywrócono, apelację przyjęto, ale roszczenia skarbowe wobec oskarżonego się przedawniły, a Skarb Państwa musiał zapłacić mu 2 tys. zł za przewlekłość postępowania. Wszczęto więc postępowanie dyscyplinarne względem sędzi, która podtrzymała oddalenie apelacji.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • tym(2019-12-03 05:50) Zgłoś naruszenie 00

    Błąd w orzekaniu to tragedia dla niewinnego człowieka a nieraz nawet jego samobójcza śmierć.A poważna sprawa jest wtedy gdy zjesz coś nieświeżego i daleko masz do ,,kibla,,.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane