statystyki

Kto będzie mógł stwierdzić zgon? Wojewoda poprowadzi rejestr koronerów

autor: Agata Szczepańska27.11.2019, 19:00
Zgon może również stwierdzić lekarz, z którym wojewoda zawarł umowę o wykonywanie czynności koronera na danym obszarze

Zgon może również stwierdzić lekarz, z którym wojewoda zawarł umowę o wykonywanie czynności koronera na danym obszarzeźródło: ShutterStock

Zgon będzie mógł stwierdzić m.in. lekarz z placówki, w której nastąpiła śmierć pacjenta, ratownik medyczny, jeśli pacjent umrze w trakcie udzielania mu pomocy przez pogotowie, albo koroner, z którym umowę zawarł wojewoda.

Takie rozwiązania przewiduje opublikowany projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów, który trafił właśnie do konsultacji. Ma on m.in. rozwiązać problemy ze stwierdzaniem zgonów, z jakimi borykają się samorządy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (m.in. ustawą z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1473) stwierdzenie śmierci i jej przyczyny następuje w drodze oględzin dokonywanych przez lekarza (powinien to być lekarz leczący chorego w ostatniej chorobie) lub w razie jego braku przez inną osobę powołaną do tego przez starostę. W myśl rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny (Dz.U. nr 39, poz. 202) koszty z tym związane ponosi właściwy powiat. Należy zatem przyjąć, że powołanie osoby do stwierdzania zgonu jest zadaniem własnym powiatu.

W praktyce realizowanie tego zadania i finansowanie go stwarza wiele trudności, m.in. dlatego, że przywołane akty prawne nie przystają do współczesności.

Ma to uporządkować projektowana ustawa. Nie będzie ona odnosić się do zgonów w placówkach prowadzących leczenie stacjonarne i całodobowe (m.in. w szpitalach) ani w przypadkach, o których mowa w odrębnych przepisach. Uregulują natomiast kwestie stwierdzania zejścia i wystawiania kart zgonu w innych podmiotach medycznych, np. w przychodni lub placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NPL) – wówczas powinien zrobić to pracujący tam lekarz.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane