statystyki

Kto będzie mógł stwierdzić zgon? Wojewoda poprowadzi rejestr koronerów

autor: Agata Szczepańska27.11.2019, 19:00
Zgon może również stwierdzić lekarz, z którym wojewoda zawarł umowę o wykonywanie czynności koronera na danym obszarze

Zgon może również stwierdzić lekarz, z którym wojewoda zawarł umowę o wykonywanie czynności koronera na danym obszarzeźródło: ShutterStock

Zgon będzie mógł stwierdzić m.in. lekarz z placówki, w której nastąpiła śmierć pacjenta, ratownik medyczny, jeśli pacjent umrze w trakcie udzielania mu pomocy przez pogotowie, albo koroner, z którym umowę zawarł wojewoda.

Takie rozwiązania przewiduje opublikowany projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów, który trafił właśnie do konsultacji. Ma on m.in. rozwiązać problemy ze stwierdzaniem zgonów, z jakimi borykają się samorządy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (m.in. ustawą z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1473) stwierdzenie śmierci i jej przyczyny następuje w drodze oględzin dokonywanych przez lekarza (powinien to być lekarz leczący chorego w ostatniej chorobie) lub w razie jego braku przez inną osobę powołaną do tego przez starostę. W myśl rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny (Dz.U. nr 39, poz. 202) koszty z tym związane ponosi właściwy powiat. Należy zatem przyjąć, że powołanie osoby do stwierdzania zgonu jest zadaniem własnym powiatu.

W praktyce realizowanie tego zadania i finansowanie go stwarza wiele trudności, m.in. dlatego, że przywołane akty prawne nie przystają do współczesności.

Ma to uporządkować projektowana ustawa. Nie będzie ona odnosić się do zgonów w placówkach prowadzących leczenie stacjonarne i całodobowe (m.in. w szpitalach) ani w przypadkach, o których mowa w odrębnych przepisach. Uregulują natomiast kwestie stwierdzania zejścia i wystawiania kart zgonu w innych podmiotach medycznych, np. w przychodni lub placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NPL) – wówczas powinien zrobić to pracujący tam lekarz.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane