statystyki

Dla kogo jest samorząd zawodowy?

autor: Dariusz Sałajewski26.11.2019, 12:15; Aktualizacja: 26.11.2019, 13:20
O dobrej kondycji środowiska stanowią odwaga i zdolność samoreformowania, zanim szkody zaniechań okażą się nie do naprawienia.

O dobrej kondycji środowiska stanowią odwaga i zdolność samoreformowania, zanim szkody zaniechań okażą się nie do naprawienia.źródło: ShutterStock

O dobrej kondycji środowiska stanowią odwaga i zdolność samoreformowania, zanim szkody zaniechań okażą się nie do naprawienia.

A dwokat Renata Butor – jak doniosła „Rzeczpospolita” z 29 października – zwróciła się do ministra sprawiedliwości z petycją o zmianę w ustawie o Sądzie Najwyższym umożliwiającą adwokatom i radcom prawnym występowanie z wnioskami o wnoszenie skarg nadzwyczajnych. Nie zamierzam komentować zasadności tej petycji, w cytowanej przez dziennikarzy wypowiedzi autorki petycji moją uwagę zwróciła inna kwestia. Opowiada się ona za utworzeniem związku zawodowego zawodów zaufania publicznego. „Taki związek dawałby poczucie bezpieczeństwa przedstawicielom tych zawodów” – twierdzi adwokat Butor. Wypowiedź ta skłoniła mnie do poniższej refleksji co do roli samorządów zawodów zaufania publicznego.

Zastanawiający jest dla mnie fakt, że autorka przywołanej wypowiedzi nie upatruje orędownika swojego „bezpieczeństwa” w samorządzie adwokackim. Zrozumienie roli ustrojowej samorządów zawodów zaufania publicznego, a także znaczenia obowiązkowej do niego przynależności w konkretnej rzeczywistości społecznej i politycznej, wymagałoby szerokiego wywodu. Dlatego postanowiłem ograniczyć się do zjawisk obserwowanych w samorządzie radców prawnych, którego członkiem jestem od czasu jego powstania i w którego organach miałem możliwość i satysfakcję pełnić wiele funkcji.

Tworzenie samorządów zawodów zaufania publicznego ma swoją podstawę w art. 17 Konstytucji RP uchwalonej później niż powstały samorządy radcowski i adwokacki. Konstytucja określiła ustrojową rolę samorządów jako sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu w interesie publicznym i dla jego ochrony. Radca prawny (i adwokat) jest zawodem zaufania publicznego, czyli takim, który przyjmuje zadania o szczególnym charakterze z punktu widzenia zadań publicznych i troski o realizację interesu publicznego. Tak zarysowana rola nie pozostaje w sprzeczności z zadaniami nałożonymi na samorząd w ustawie o radcach prawnych, a konkretnie w jej art. 41. Ustawowy katalog zadań samorządu był już po uchwaleniu konstytucji rozszerzany. Niezmiennie pozostają w nim jednak zadania wymienione w pkt 1 i 2 wspomnianego wyżej przepisu, a mianowicie udział samorządu w zapewnieniu warunków wykonywania ustawowych zadań radców prawnych, ich reprezentowanie oraz ochrona ich interesów zawodowych.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane