Zaświadczenia z poślizgiem. Prawo do bonifikaty niezagrożone

autor: Tomasz Żółciak25.11.2019, 08:47; Aktualizacja: 25.11.2019, 08:48
Samorządy nie dotrzymają ustawowego terminu na wydanie wszystkich zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Wiele z miast jest dopiero w połowie drogi, a opóźnienia mogą sięgnąć nawet kilku miesięcy.

Samorządy nie dotrzymają ustawowego terminu na wydanie wszystkich zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Wiele z miast jest dopiero w połowie drogi, a opóźnienia mogą sięgnąć nawet kilku miesięcy.źródło: ShutterStock

Samorządy nie dotrzymają ustawowego terminu na wydanie wszystkich zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Wiele z miast jest dopiero w połowie drogi, a opóźnienia mogą sięgnąć nawet kilku miesięcy.

Z początkiem 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się ich właścicielami. Dzieje się to z mocy ustawy, ale ostatecznym potwierdzeniem tego faktu jest specjalne zaświadczenie, które powinien przysłać urząd. To daje podstawę, by zgłosić urzędnikom zamiar wniesienia opłaty jednorazowej wraz z bonifikatą.

Rzecz w tym, że wielu dotychczasowych użytkowników wieczystych wciąż zaświadczeń nie otrzymało, a ustawa z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. poz. 1716) przewiduje, że taki dokument powinien do nich trafić do końca tego roku. Co więcej, wiele miast otwarcie przyznaje, że nie zdąży w ustawowym terminie.

W Warszawie jak dotąd wydano zaświadczenia dla 43 proc. nieruchomości podlegających przekształceniu. Jak tłumaczą urzędnicy ratusza, to efekt ogromnej skali wyzwania. Warszawa ma ponad 447 tys. użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi, najwięcej w Polsce. Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź i Wrocław mają ich łącznie 429 tys.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Gość (2019-11-26 08:40) Zgłoś naruszenie 10

    Warszawa - grunty Skarbu Panstwa zaswiadczenia wydawane w miare szybko , urzędnicy przyjaźnie nadtawieni i pomocni. Grunty samorządowe Warszawa Wola - zaswiadczene wydawane powoli, obstrukcja w pelnym znaczeniu slowa, urzednicy wrecz nastawieni do obywatela wrogo, przykład na Woli teksty w stylu i tak Pan tego zaswiadczenia nie dostanie, po co pan sklada wniosek, w budynku jest cudzoziemiec i dlatego nie wydamy itp

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane