statystyki

KRS, TK i SN: Coraz więcej "dobrej zmiany" w sądownictwie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki25.11.2019, 08:43; Aktualizacja: 25.11.2019, 14:31
Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny – w tych instytucjach już niedługo zasiądą osoby związane z ekipą rządzącą. Wszystkie wybory, choć z różnych powodów, budzą wątpliwości.

Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny – w tych instytucjach już niedługo zasiądą osoby związane z ekipą rządzącą. Wszystkie wybory, choć z różnych powodów, budzą wątpliwości.źródło: ShutterStock

Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny – w tych instytucjach już niedługo zasiądą osoby związane z ekipą rządzącą. Wszystkie wybory, choć z różnych powodów, budzą wątpliwości.

Choć wielu prawników twierdzi, że Krajowa Rada Sądownictwa po ostatnim wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinna wstrzymać się z pracami, ta na ostatnim, zakończonym w piątek posiedzeniu zajęła się zamrożonymi do tej pory konkursami do Sądu Najwyższego. I wybrała osoby kojarzone z ekipą „dobrej zmiany”. W zeszły piątek zakończyło się także posiedzenie Sejmu, podczas którego uzupełniono skład Trybunału Konstytucyjnego o dwie budzące skrajne emocje postaci: Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Bez kontrowersji nie obyło się również przy głosowaniu nad kandydaturami posłów do KRS. Marszałek Sejmu przerwała głosowanie i je powtórzyła po tym, jak z sali obrad padły słowa: „Pani marszałek, trzeba anulować, bo my przegramy”. Zdaniem prawników marszałek Sejmu nie mogła tego zrobić, a status czterech członków KRS wybranych w taki sposób budzi wątpliwości.

Przerwane głosowanie

W kontrowersyjnej procedurze wybrani zostali Marek Ast, Bartosz Kownacki, Arkadiusz Mularczyk oraz Kazimierz Smoliński. Wszyscy są posłami PiS. Ich udział w posiedzeniach KRS może nieść opłakane skutki.

– Jeżeli głosowanie zostało rozpoczęte, powinno było zostać dokończone. Marszałek Sejmu powinna była podać jego wynik, nawet jeżeli byłby absurdalny – mówi dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • czytelnik(2019-11-25 09:10) Zgłoś naruszenie 2723

  oby, oby wyeliminowano takich sędziów, którzy wydali wyroki w sprawie Najsztuba

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • obwatel(2019-11-25 10:16) Zgłoś naruszenie 2425

  Czekamy na te zmiany, bo to co wyprawia tzw. kasta to jest NIEDOPUSZCZALNE W PAŃSTWIE PRAWA- łamią KONSTYTUCJĘ i krzyczą na ulicy i Sejmie, że jej bronią- cynizm i draństwo.. Rządzący zmieńcie przepisy w procesach karnych i cywilnych- to celowe przewlekanie spraw (zwolnienia lekarskie, wypadki za granicą i stamtąd zwolnienia, obstawianie się oszustów adwokatami- mają nawet po kilku obrońców, ukrywanie majątków), SPRAWY CIĄGNĄ SIĘ LATAMI, OSZUŚCI STAWIAJĄ SIĘ W ROLI OFIAR, KŁAMIĄ i są bezkarni. Czekamy na dobre zmiany i ukaranie tych, co łamią konstytucję , wystawiają na szwank zawód sędziego , prokuratora, adwokata .....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zib(2019-11-25 14:09) Zgłoś naruszenie 1915

  A sędziowie związani z ekipą poprzednia, ekipą okradającą Polaków pójdą w odstawkę! Tak trzymać!

  Odpowiedz
 • krzys(2019-11-25 14:07) Zgłoś naruszenie 1614

  Gdyby wybory wygrała totalna opozycja patrz zła zmiana wyrzucono by wszystkie ustawy o KRS TK SN powołano nowych swoich na zapas uległby zmianie wiek sędziów do 100 lata nawet orzekanie przez pełnomocnika i to byłby triumf demokracji ala poko lub otua a w sprawie powtórzonego głosowania gdyby była reasumpcja głosowania nastąpić mógł nowy pucz w Sejmie Sejm zdecydowa i koniec

  Odpowiedz
 • Roman(2019-11-25 14:26) Zgłoś naruszenie 1412

  cała Polska dzisiaj ciężko pracuje a w TVN niejaki Gąciarek sędzia sądu okręgowego produkuje się i zamartwia o praworządność w Polsce w godzinach pracy tj. 14.30 - kto go zrobił sędzią , dlaczego on nie pracuje , gdzie jest lista poparcia tych co go popierali na sędziego ????

  Odpowiedz
 • Olin(2019-11-25 14:16) Zgłoś naruszenie 138

  gdzie są listy poparcia wszystkich członków kasty sędziowskiej - skąd oni się wzięli ????

  Odpowiedz
 • Bolo(2019-11-25 12:17) Zgłoś naruszenie 96

  Skoro ty masz dobrego lekarza to podaj do niego namiary może skorzystam z usług twojego psychiatry.

  Odpowiedz
 • Bert(2019-11-25 19:12) Zgłoś naruszenie 710

  zgadza się, coraz mniej gangsterki w sądach, więc łańcuchowa bandytierka coraz głośniej wrzeszczy i tupie. Bez opcji "0" się nie obejdzie.

  Odpowiedz
 • Prawnik(2019-11-25 18:16) Zgłoś naruszenie 55

  Bardzo dużo sędziów to leniwcy i swołocz nie zasługująca na uznanie.Oni i ich środowisko zapracowało na taka opinię. Oni uważają , że im wszystko wolno,uważają i są przekonani, iż ustawy sejmowe to ich nie dotyczą. Należy bezwzględnie takich usuwać bez prawa wykonywania zawodu.Ludzie w każdej gminie wiedzą, który sędzia jest uczciwy a który to swołocz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane