statystyki

Nowy minister, nowe otwarcie? Oby! [OPINIA]

autor: Krzysztof Brysiewicz19.11.2019, 09:14; Aktualizacja: 19.11.2019, 09:14
Nowością jest nie tylko powołanie do rządu Małgorzaty Jarosińskiej -Jedynak, lecz również powstanie całego resortu zarządzania funduszami unijnymi. Będzie miał co robić, bo prawo wdrożeniowe wymaga zmian.

Nowością jest nie tylko powołanie do rządu Małgorzaty Jarosińskiej -Jedynak, lecz również powstanie całego resortu zarządzania funduszami unijnymi. Będzie miał co robić, bo prawo wdrożeniowe wymaga zmian.źródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Nowością jest nie tylko powołanie do rządu Małgorzaty Jarosińskiej -Jedynak, lecz również powstanie całego resortu zarządzania funduszami unijnymi. Będzie miał co robić, bo prawo wdrożeniowe wymaga zmian.

N owej Pani Minister gratuluję i trzymam kciuki, aby udało się jej przeprowadzić istotne zmiany w zarządzaniu funduszami unijnymi, bo od wielu lat wygląda to jak jedna wielka prowizorka. Oczywiście na papierze dane związane z tzw. absorpcją wyglądają bardzo dobrze. Kontraktacja, czyli ilość środków alokowanych do podpisanych umów o dofinansowanie, jest w przypadku Polski bardzo wysoka, jedna z najwyższych w całej Unii. Niestety poza tym, że pieniądze udaje się wydać szybko, to nie zawsze optymalnie i z poszanowaniem praw wszystkich uczestników systemu. Obok efektywnego wydatkowania równie istotne jest skuteczne odzyskiwanie środków, a także prawidłowe realizowanie projektów przez beneficjentów, a tutaj nie zawsze obecne ramy wdrożenia dają radę.

Więcej jakości

Tajemnicą poliszynela jest, że jedną z ważniejszych bolączek funduszy unijnych jest brak wykwalifikowanych kadr, niezbędnych zarówno na etapie organizacji konkursów, jak i później, na etapie weryfikacji i rozliczania projektów. Z

godnie z raportami dotyczącymi potencjału administracyjnego zarządzania funduszami unijnymi w podmiotach objętych umową partnerstwa łącznie obecnie funkcjonuje ponad 15 tys. osób, z czego ok. 300 pracowników to prawnicy, ok. 250 to osoby odpowiedzialne za wykrywanie i korygowanie nieprawidłowości, ok. 1500 pracowników jest odpowiedzialnych za nabór i ocenę projektów, a ok. 1300 za obsługę projektów (za: Potencjał administracyjny systemu instytucjonalnego służącego realizacji umowy partnerstwa w zakresie polityki spójności, stan na 30 czerwca 2019 r., https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/78987/raport_potencjal_admin_30_06_2019.pdf). Gdy odniesie się te liczby po pierwsze do całkowitej wartości projektów, które są realizowane (1 bln zł), a po drugie do ich liczby (50 tys.), to nie sposób nie odnieść wrażenia, że liczba pracowników nie przystaje do skali przedsięwzięć. Dla porównania zapewne warto byłoby sięgnąć do odpowiednich danych po stronie wnioskodawców i beneficjentów, ewentualnie także firm doradczych, co mogłoby pokazać, jakie zasoby osobowe sektor prywatny przeznacza na obsługę unijnych projektów.

W moim odczuciu, popartym też praktyką, o ile liczba pracowników mogłaby być wystarczająca, o tyle wiele do życzenia pozostawia jakość kadr. Pokazują to zresztą z kolei obiektywne procesy, takie jak np. organizacja konkursów, ich średnia długość, bieżąca obsługa projektów czy w końcu wykrywanie i korygowanie nieprawidłowości. We wszystkich tych elementach typowym zjawiskiem jest nadmierna przewlekłość postępowań, moim zdaniem zawiniona przede wszystkim przez brak właściwych kadr i liczbę konkursów. Tych ostatnich od początku perspektywy było już aż ok. 400 (za: Wybór projektów w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020, stan na 30 czerwca 2019 r., https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/80133/raport_o_wyborze_projektow_stan_na_30_czerwca_2019.pdf).

Od 2008 r., kiedy to w rezultacie działań rzecznika praw obywatelskich w ówczesnej ustawie wdrożeniowej pojawiła się procedura odwoławcza, upłynęło ponad 11 lat. Niestety ramy prawne funduszy są dalekie od doskonałości i wymagają radykalnej poprawy.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane