statystyki

Prokurator ma pierwszeństwo przed postępowaniem dyscyplinarnym [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik19.11.2019, 07:56; Aktualizacja: 19.11.2019, 07:56
Edmund Pryca adwokat, rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Łodzi

fot. Materiały prasowe

Edmund Pryca adwokat, rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Łodzi fot. Materiały prasoweźródło: DGP

- Jeżeli adwokat popełnił przestępstwo, ponosi odpowiedzialność tak jak każdy obywatel - mówi w rozmowie z DGP Edmund Pryca adwokat, rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Łodzi.

Latem tego roku adwokat podpisał umowę na budowę chodnika w Rypinie. Budzi to wątpliwości z powodu przewidzianego w kodeksie etyki zakazu łączenia zawodu adwokata z zajęciami niedającymi się pogodzić z jego powagą. Dlaczego postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie zostało zawieszone?

Otrzymaliśmy zwięzłe zawiadomienie o możliwości popełnienia przewinienia dyscyplinarnego. Kancelaria adwokacka miała uczestniczyć w przetargu, wygrać go, a następnie zlecić wykonanie inwestycji innemu podmiotowi. Ponieważ rzecznik dyscyplinarny nie dysponuje takimi możliwościami zgromadzenia materiałów jak prokuratura, z uwagi na toczące się postępowanie przygotowawcze w Prokuraturze Rejonowej w Mławie nasze postępowanie zostało zawieszone. Taką możliwość przewiduje art. 86 ustawy – Prawo o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1513 ze zm.).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • rr(2019-11-19 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    Etyka to zestaw pobożnych życzeń i nic więcej. Jeśli etyka podparta jest sankcją - to już jest prawo karne lub karno-administracyjne. Jeśli prawo karze - to nie może być tworzone przez prywatne organizacje, takie jak korporacje zawodowe. W państwie cywilizowanym nie ma czegoś takiego jak prywatne prawo karne. Zawieszenie kogoś w zawodzie - to jest ewidentny środek karny. Dlatego nie powinno być żadnych izb dyscyplinarnych. A w zasadzie nie powinno być żadnych korporacji zawodowych, bo ludzie zrzeszają się nie żeby sobie szkodzić, tylko po to, żeby wspólnie działać na swoją rzecz. A takie działanie zazwyczaj polega na uzyskiwaniu przywilejów kosztem np. wolności innych osób, które nie są członkami takiej organizacji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane