statystyki

Prokurator ma pierwszeństwo przed postępowaniem dyscyplinarnym [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik19.11.2019, 07:56; Aktualizacja: 19.11.2019, 07:56
Edmund Pryca adwokat, rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Łodzi

fot. Materiały prasowe

Edmund Pryca adwokat, rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Łodzi fot. Materiały prasoweźródło: DGP

- Jeżeli adwokat popełnił przestępstwo, ponosi odpowiedzialność tak jak każdy obywatel - mówi w rozmowie z DGP Edmund Pryca adwokat, rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Łodzi.

Latem tego roku adwokat podpisał umowę na budowę chodnika w Rypinie. Budzi to wątpliwości z powodu przewidzianego w kodeksie etyki zakazu łączenia zawodu adwokata z zajęciami niedającymi się pogodzić z jego powagą. Dlaczego postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie zostało zawieszone?

Otrzymaliśmy zwięzłe zawiadomienie o możliwości popełnienia przewinienia dyscyplinarnego. Kancelaria adwokacka miała uczestniczyć w przetargu, wygrać go, a następnie zlecić wykonanie inwestycji innemu podmiotowi. Ponieważ rzecznik dyscyplinarny nie dysponuje takimi możliwościami zgromadzenia materiałów jak prokuratura, z uwagi na toczące się postępowanie przygotowawcze w Prokuraturze Rejonowej w Mławie nasze postępowanie zostało zawieszone. Taką możliwość przewiduje art. 86 ustawy – Prawo o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1513 ze zm.).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • rr(2019-11-19 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    Etyka to zestaw pobożnych życzeń i nic więcej. Jeśli etyka podparta jest sankcją - to już jest prawo karne lub karno-administracyjne. Jeśli prawo karze - to nie może być tworzone przez prywatne organizacje, takie jak korporacje zawodowe. W państwie cywilizowanym nie ma czegoś takiego jak prywatne prawo karne. Zawieszenie kogoś w zawodzie - to jest ewidentny środek karny. Dlatego nie powinno być żadnych izb dyscyplinarnych. A w zasadzie nie powinno być żadnych korporacji zawodowych, bo ludzie zrzeszają się nie żeby sobie szkodzić, tylko po to, żeby wspólnie działać na swoją rzecz. A takie działanie zazwyczaj polega na uzyskiwaniu przywilejów kosztem np. wolności innych osób, które nie są członkami takiej organizacji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane