statystyki

Państwo zapłaci za katastrofę hali w Katowicach

autor: Patryk Słowik18.11.2019, 07:36; Aktualizacja: 18.11.2019, 12:23
pieniądze, kasa, banknot

Do katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich doszło w styczniu 2006 r. To największa katastrofa budowlana w historii Polski. Wskutek zawalenia się dachu śmierć poniosło 65 uczestników targów gołębi pocztowych. 140 kolejnych zostało rannych.źródło: ShutterStock

Najbliżsi ofiar katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK), którzy pozwali grupowo Skarb Państwa, otrzymają po 200 tys. zł.

 Chodzi o małżonków, rodziców oraz dzieci tych, którzy zginęli. Rodzeństwo zmarłych otrzyma po 50 tys. zł. Taki jest efekt ugody zawartej między niemal 90 uczestnikami pozwu zbiorowego a Skarbem Państwa reprezentowanym przez Prokuratorię Generalną RP. Osoby, którym wcześniej wypłacono niższe świadczenia, otrzymają wyrównanie do umówionych kwot. Ugoda została już zatwierdzona przez chorzowski sąd.

Najbliżsi ofiar przez wiele lat utyskiwali na Skarb Państwa. Uważali, że są traktowani gorzej niż np. rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, gdzie państwo szybko uznało swoją odpowiedzialność. Postanowili pozwać państwo w ramach postępowania grupowego. Jednak zarówno sąd okręgowy, jak i sąd apelacyjny uznały, że pozew zbiorowy jest niedopuszczalny. Jak wskazywano w uzasadnieniach, każdy z powodów powinien udowodnić, że jego stan materialny drastycznie się pogorszył w związku ze śmiercią bliskiego. Dopiero to oznaczałoby bowiem, że został spełniony wymóg określony w art. 1 ust. 1 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. z 2010 r. nr 7, poz. 44) – to znaczy istnieje ta sama lub taka sama podstawa faktyczna, a roszczenia powodów są jednego rodzaju. Tego wymogu – w ocenie sądów – nie spełniono.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane