statystyki

Wina jest, a kara? Oto ile zarabiają prezesi największych spółdzielni mieszkaniowych

autor: Patryk Słowik15.11.2019, 07:22; Aktualizacja: 15.11.2019, 08:27
pieniądze

Prezesi opanowali do perfekcji sposoby, jak ukryć swoje zarobki. A niektórzy zarabiają więcej niż prezydent.źródło: ShutterStock

Prezesi opanowali do perfekcji sposoby, jak ukryć swoje zarobki. A niektórzy zarabiają więcej niż prezydent.

K ilkadziesiąt tysięcy złotych. Tyle zarabiają miesięcznie prezesi największych spółdzielni mieszkaniowych. Rekordziści zgarniają po 70 tys. To więcej niż prezydent i premier Polski razem wzięci. Więcej niż prezydenci miast, w których spółdzielnie działają. I mniej więcej tyle, ile menedżerowie największych spółek kapitałowych.

Kierownictwo spółdzielni doskonale wie, że wycenia swoje usługi ponad miarę. Dlatego większość szefów betonowych molochów, choć zgodnie z prawem powinni ujawniać swe zarobki spółdzielcom, ima się najróżniejszych sztuczek, by ludzie nie dowiedzieli się, ile zarabiają.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze” inkasuje 60 tys. zł miesięcznie. Jego dwaj zastępcy przytulają po ok. 40 tys. zł – poinformował kilka dni temu „Fakt”. Kierownictwo tej spółdzielni nie ujawnia takich informacji, dziennikarze ustalili to na podstawie sprawozdania finansowego, do którego dotarli sami spółdzielcy. Zdaniem senator Lidii Staroń nie jest to wcale rekord Polski. Są szefowie spółdzielni, którzy zgarniają jeszcze więcej. A są też tacy, o których zarobkach krążą legendy. Przykład? Spółdzielnia Mieszkaniowa „Bródno” w Warszawie. Jej członkowie na swym forum internetowym zastanawiają się od kilku miesięcy, ile zarabia prezes. Niektórzy mówią o sześciu średnich krajowych (czyli prawie 30 tys. zł). Inni o ośmiu (40 tys. zł). Członek spółdzielni po wejściu na jej stronę internetową nie ma możliwości sprawdzenia, kto ma rację.

Zarobki niektórych prezesów zostały ujawnione po tym, gdy zostali lokalnymi radnymi, przez co muszą składać oświadczenia majątkowe. I tak np. prezes Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej zarabiał jeszcze niedawno prawie 21 tys. zł, prezes spółdzielni „Nasza Praca” w Częstochowie 21,5 tys. zł. Są też tacy, którzy żyją skromniej – nie brakuje prezesów inkasujących po 6–8 tys. zł miesięcznie.

Wina jest, a kara?

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, pytany o astronomiczne zarobki prezesów przez Wirtualną Polskę, stwierdził, że „to absurdalne wynagrodzenie i kwestia patologiczna”. Obiecał, że rząd przyjrzy się sprawie w nowej kadencji.

– Podstawowy kłopot leży w lekceważeniu przez prezesów spółdzielni obowiązków informacyjnych, które mają wobec spółdzielców. Mieszkańcy, którzy płacą na wynagrodzenie prezesa, mają prawo je znać. Niestety sankcje za nieudostępnianie informacji są śmiesznie niskie – tłumaczy Tomasz Szynkiewicz, aktywista spółdzielczy ze wspomnianej już stołecznej Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (62)

 • Czas najwyższy(2019-11-15 09:22) Zgłoś naruszenie 573

  rozbić tę mafijną strukturę złożoną ze starych kacyków i pozostającą poza wszelką kontrolą państwową !

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Fasces/1945(2019-11-15 08:42) Zgłoś naruszenie 573

  Wybory na prezesów spółdzielni mieszkaniowych to fikcja, wybory są ustalone,t/z za kulisami że wygra już wcześniej namaszczony, przeważnie stary prezes, za kulisami sali gdzie spotykają się niby wyborcy, ciemnota i tak wszystką łyknie. A poza tym przytulać co miesiąc tyle kasiorki to można poświęcić część jednej wypłaty na ustawkę klakierów. Ręka, rękę myje kiedyś mówił sołtys na wsi. To tyle w temacie.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • metalowiec(2019-11-18 00:12) Zgłoś naruszenie 491

  Liczący 78 lat prezes spóldzielni "Metalowiec" we Wrocławiu budował swoje imperium ponad 30 lat. Ma dwa Złote Krzyże zasługi i setki różnych odznaczeń nagród statuetek i dyplomów. Prezes uchodzi za eksperta i "obrońcę" spółdzielczości. Ma posiadłość poza granicami Wrocławia. W 2018 r był autorem listu otwartego do autora tego artykułu red.Patryka Słowika. Nikt nie wie ile zarabia, prawdopodobnie ok.30-40 tys. miesięcznie. W tym roku zażyczył sobie aby zatrudniono go na podstawie powołania czyli nie musi płacić na ZUS. Ma silną pozycję w spółdzielni oraz władzach i instytucjach zawnętrznych. Działa na prostej zasadzie "ja tobie, ty mnie". Na 60-lecie spółdzielni prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych otrzymał nagrodę specjalną i medal 60-lecia. Z kolei prezes Związku Rewizyjnego wręczył spółdzielni nagrodę oraz prezesowi spółdzielni statuetkę.Z tej samej okazji 60-lecia został odznaczony prezydent Wrocławia i on także odznaczył. Zatrudnionych w spółdzielni jest ok 150 osób, a na walne zebrania przychodzi ok. 100 osób. W spółdzielni liczącej ok. 10 tys. członków opozycję tworzą ok. 3-4 osoby czyli 0,3-0,4 promila. W wybudowanym niedawno wieżowcu większośc mieszkań mają członkowie rady nadzorczej, kierownictwo i administracja spóldzielni. Podobnież spółdzielnia Metalowiec we Wrocławiu należy do jednych z najlepszych w Polsce.

  Odpowiedz
 • ad(2019-11-15 08:06) Zgłoś naruszenie 465

  Temat od lat nic nie dla spoldzielcow ,tylko dla zarzadow, rad osiedli, i rad ndzorczych wspolpracujacych z mafia.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • mafia-podsumowanie(2019-11-15 09:01) Zgłoś naruszenie 414

  Niech państwo spotkają się z wyborcami i czytają, co się dzieje. W imię Jezusa Chrystusa. Tak, przybijcie Jezusowi kolejny gwóźdź. To pozwalajcie im kraść dalej. Niech kradną dalej. Niech pan na to pozwoli. Myśmy pozwolili? Wyrzucali nas ze spółdzielni. Do dzisiaj chodziliśmy po sądach. Wyrzucili nas z rady nadzorczej, dlatego że wyjawiliśmy dwadzieścia cztery miliony… przekrętów. A wy co zrobiliście? Nic. Można sobie do was listy pisać i nic to nie daje. Można iść do prokuratury i wszystko jest zawieszane. I wy jesteście za to odpowiedzialni rączkami z automatu, które tak – po prostu – podnosicie. Dziękuję.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ponbócek(2019-11-15 09:29) Zgłoś naruszenie 361

  zamiast demokracji ........ pięcioletnia DYKTATURA --- "CZYSZCZĄCA rozmnażające się bezkarne kasty" !!!

  Odpowiedz
 • stanik(2019-11-15 11:44) Zgłoś naruszenie 363

  Co mają robić członkowie spółdzielni jak cała energia idzie w zorganizowaniu klaki na "walnym"aby powołać swoją radę nadzorczą i uzyskać absolutorium-reszta się nie liczy.Prokuratorzy umarzają postępowania a sprawa w sądzie trwa około 4 lata i kosztuje.Kogo na to stać.Zarządy wystawiają przeciw członkom swoich radców prawnych i zatrudniają kancelarie za duże pieniądze-nasze pieniądze.Mafia to bardzo delikatne stwierdzenie.Spółdzielczość mieszkaniowa jest poza jakąkolwiek kontrolą bo członkowie tylko w zapisach mogą to robić.Wg zarządów członek ma płacić i siedzieć cicho.Jeżeli będzie potrzeba do jestem w posiadaniu dowodów.

  Odpowiedz
 • jarek(2019-11-15 12:11) Zgłoś naruszenie 341

  To skandal Konieczna jest nowa ustawa

  Odpowiedz
 • stary spoldzielca(2019-11-15 11:36) Zgłoś naruszenie 302

  takiego zlodziejstwa jakie jest w duzych spoldzielniach mieszkaniowych to chyba jest mega zlodziejstwo do potegi n-tej i zaden posel nie reaguje zeby to prawo zmienic a prokuratura jest przekupiona przez prezesa mieszkaniami jesli chodzi o spoldzielnie ; torwar ; w warszawie

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Marek(2019-11-15 15:48) Zgłoś naruszenie 291

  Zgadzam się, że wynagrodzenie ponad 10 tyś to przesada, Jednak sugerowanie, iż 6-8 tyś to także bardzo dużo troszkę mnie dziwi .Zastanawiam się dlaczego w samorządach gminnych i powiatowych czy w różnych spółkach wynagrodzenia 8-10 tyś są poprawne. Przykłady ? Proszę bardzo : dyr OSiR w miasteczku 20 tysięcznym 9 tyś.Dyr wodociągów 8 tyś, dyr Zakładu Komunalnego 8 tyś. Kierownicy działów w Starostwie 7-8 tyś. Wójt gminy 11 tyś, Burmistrz 12 tyś, Nie mówcie o odpowiedzialności, bo tam gdzie się pracuje zawsze obowiązuje odpowiedzialność . No chyba ,że ktoś pracuje tylko na odpier....

  Odpowiedz
 • pueta(2019-11-15 11:39) Zgłoś naruszenie 271

  Jak kraj szeroki i jak kraj długi / Za prezesami śmierdzące smugi /Nie żałowali swojego truda / Walczył Wałęsa i walczy Duda /Tylu prezesów i Ekselencji /Że Naród musi się im poświęcić /Jeszcze z dekadę drogi kolego /Każden z nas będzie se miał świętego /I to nie ważne w dzisiejszej chwili /Że ten Twój święty ciągle się mylił /Świętych , prezesów mamy po pachy / Od Świnoujścia aż po Karpaty /I trudno mi jest grzecznie usiedzieć / Bo nie ma komu ** ju powiedzieć /-;)

  Odpowiedz
 • w brudnej wodzie(2019-11-15 10:33) Zgłoś naruszenie 271

  Prezesi opanowali do perfekcji sposoby, jak ukryć swoje zarobki..... O nie to prawnicy z Wiejskiej falandyszowego pokroju stworzyli warunki dla styropianu i jego dworu..... I wszędzie cuchnie na kilometry korupcją.

  Odpowiedz
 • nie dajmy się(2019-11-15 09:07) Zgłoś naruszenie 275

  To kto im kuźwa takie wynagrodzenia przyznaje, sami sobie przyznaja, wziąć za fuoe tych co im przyznaja, niech oni pokryesja z wladnej ki

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Fasces/1945(2019-11-15 08:59) Zgłoś naruszenie 256

  Jeden z prezesów spółdzielni mieszkaniowych co tydzień w kościółku daje na tacę 100 złotych, chcąc chyba odkupić swoje winy, nic to nie da i tak trafi do ciemnego piekiełka gdzie posadzą jego szlachetną pupcie na gorący olej w starej patelni

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nie dajmy się(2019-11-15 09:08) Zgłoś naruszenie 253

  To kto im kuźwa takie wynagrodzenia przyznaje, sami sobie przyznaja, wziąć za **** tych co im tak przyznaja, niech z własnej kieszeni im płacą

  Odpowiedz
 • Spółdzielca(2019-11-15 10:06) Zgłoś naruszenie 2521

  Spółdzielnia jest PRYWATNĄ własnością członków. Jeżeli członkowie pozwalają USTAIAĆ wybory na ich WŁASNOŚCI to pozwalają. Bill Gates szef PRYWATNEJ firmy też zarabia więcej niż prezydent. A Pan Minister może Panu Prezesowi skoczyć tam gdzie Pan Minister może Pana Prezesa w ...pocałować Takie niedomówienie wężykiem. .

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Miodny(2019-11-15 12:02) Zgłoś naruszenie 240

  To jest chore że by zarząd spółdzielni tyle zarabiał to ja się pytam kto i płaci te kwoty i skąd te pieniądze pochodzą

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • vovv(2019-11-15 10:07) Zgłoś naruszenie 245

  niech te wynagrodzenia wypłacają im ci co na to pozwolili, bo chyba sami sobie nie przyznają

  Odpowiedz
 • sfustrowany(2019-11-15 12:53) Zgłoś naruszenie 231

  ta mafia gorsza od Cosa Nostry i kazdej rzadzacej po kolei opcji politycznej bardzo odpowiada

  Odpowiedz
 • ja(2019-11-15 08:54) Zgłoś naruszenie 1920

  Wydaje się że idą ciężkie czasy i ogrom problemów, bo dyżurny zatęchły kotlet w temacie problemów z sm znów odgrzewany. Kolejne zmiany przed nami, ale czy na lepsze?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane