statystyki

SN: Można unieważnić uchwałę grupy członkowskiej spółdzielni

autor: Michał Culepa26.09.2019, 16:00; Aktualizacja: 26.09.2019, 16:21
Uchwały zebrań grup członkowskich spółdzielni mogą być zaskarżane bezpośrednio do sądu, który może je unieważnić – uznał Sąd Najwyższy.

Uchwały zebrań grup członkowskich spółdzielni mogą być zaskarżane bezpośrednio do sądu, który może je unieważnić – uznał Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Uchwały zebrań grup członkowskich spółdzielni mogą być zaskarżane bezpośrednio do sądu, który może je unieważnić – uznał Sąd Najwyższy.

Kilkoro członków spółdzielni chciało unieważnienia uchwał zebrań grup członkowskich, w których uczestniczyli. Wskazywali, że nie przedstawiono im pełnego porządku obrad poszczególnych grup, a w toku zebrań odwołano dotychczasowych i wybrano nowych przedstawicieli na walne zebranie.

Spółdzielnia broniła się, twierdząc, że jest wewnętrzna droga do uchylenia wadliwych uchwał grup członkowskich (odwołanie się do zebrania przedstawicieli) i w tym trybie należało rozwiązać problem. Twierdziła, że roszczenia o unieważnienie uchwał oparte były na przepisach art. 41 i art. 42 par. 2 prawa spółdzielczego, które dotyczą walnych zgromadzeń, a ponieważ zebrania grup członkowskich są organami niższego rzędu, nie powinno się do nich stosować tych przepisów, ale statut.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • wjw(2019-09-27 13:09) Zgłoś naruszenie 20

  I słusznie.

  Odpowiedz
 • ad(2019-09-27 14:05) Zgłoś naruszenie 20

  Walne zgromadzenia nawet bez 70% spoldzielcow i wszystko przechodzi.Dlaczego czlonkowie spoldzielni olewaja swoj najwyzszy organ. Potem dziwia sie ,ze trzeba placic za cyrkulacje wody mimo licznikow. Za wywoz nieczystosci choc z pewnych wzgledow nie ma zadnej osoby w mieszkaniu a trzeba placic za cos co sie nie tworzy.Poza tym kiedy rozlicza nadplaty wkladow budowlanych, Biegli rewidenci nie widza zadnych nieprawidlowosci.Szkoda bo to obciaza tylko spoldz.

  Odpowiedz
 • Kartofel_2019(2019-11-15 19:51) Zgłoś naruszenie 00

  Kolego ad nawet gdyby spółdzielcy interesowali się walnym i tak nic nie mogą bo partię prezesów chroni system

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane