statystyki

SN: Można unieważnić uchwałę grupy członkowskiej spółdzielni

autor: Michał Culepa26.09.2019, 16:00; Aktualizacja: 26.09.2019, 16:21
Uchwały zebrań grup członkowskich spółdzielni mogą być zaskarżane bezpośrednio do sądu, który może je unieważnić – uznał Sąd Najwyższy.

Uchwały zebrań grup członkowskich spółdzielni mogą być zaskarżane bezpośrednio do sądu, który może je unieważnić – uznał Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Uchwały zebrań grup członkowskich spółdzielni mogą być zaskarżane bezpośrednio do sądu, który może je unieważnić – uznał Sąd Najwyższy.

Kilkoro członków spółdzielni chciało unieważnienia uchwał zebrań grup członkowskich, w których uczestniczyli. Wskazywali, że nie przedstawiono im pełnego porządku obrad poszczególnych grup, a w toku zebrań odwołano dotychczasowych i wybrano nowych przedstawicieli na walne zebranie.

Spółdzielnia broniła się, twierdząc, że jest wewnętrzna droga do uchylenia wadliwych uchwał grup członkowskich (odwołanie się do zebrania przedstawicieli) i w tym trybie należało rozwiązać problem. Twierdziła, że roszczenia o unieważnienie uchwał oparte były na przepisach art. 41 i art. 42 par. 2 prawa spółdzielczego, które dotyczą walnych zgromadzeń, a ponieważ zebrania grup członkowskich są organami niższego rzędu, nie powinno się do nich stosować tych przepisów, ale statut.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • wjw(2019-09-27 13:09) Zgłoś naruszenie 20

    I słusznie.

    Odpowiedz
  • ad(2019-09-27 14:05) Zgłoś naruszenie 20

    Walne zgromadzenia nawet bez 70% spoldzielcow i wszystko przechodzi.Dlaczego czlonkowie spoldzielni olewaja swoj najwyzszy organ. Potem dziwia sie ,ze trzeba placic za cyrkulacje wody mimo licznikow. Za wywoz nieczystosci choc z pewnych wzgledow nie ma zadnej osoby w mieszkaniu a trzeba placic za cos co sie nie tworzy.Poza tym kiedy rozlicza nadplaty wkladow budowlanych, Biegli rewidenci nie widza zadnych nieprawidlowosci.Szkoda bo to obciaza tylko spoldz.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane