Polski sąd nie powstrzyma ubezwłasnowolnionego Niemca

autor: Patryk Słowik13.11.2019, 17:00
Zagadnienie to nie doczekało się ani bogatego orzecznictwa, ani zainteresowania doktryny

Zagadnienie to nie doczekało się ani bogatego orzecznictwa, ani zainteresowania doktrynyźródło: ShutterStock

Zgoda polskiego sądu na zbycie leżącej w Polsce nieruchomości przez obcokrajowca nieposiadającego zdolności do czynności prawnych nie jest potrzebna. Wystarczy, że wyrazi ją sąd państwa, którego obywatelem jest ubezwłasnowolniony. Stwierdził tak Sąd Najwyższy w wydanej w ostatni piątek uchwale.

Sprawa dotyczyła interpretacji art. 1110 2 kodeksu postępowania cywilnego. Stanowi on, że jurysdykcja krajowa w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu nieprocesowym jest wyłączna w zakresie, w którym rozstrzygnięcie dotyczy praw rzeczowych na nieruchomości lub posiadania nieruchomości położonej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Sąd Okręgowy w Opolu stanął przed dylematem: czy ten przepis znajdzie zastosowanie do wyrażenia zgody przez sąd na zbycie nieruchomości położonej w Polsce przez pełnoletnią osobę fizyczną, nieposiadającą z przyczyn spowodowanych chorobą zdolności do czynności prawnych w świetle prawa innego kraju unijnego. Było bowiem tak, że opiekun prawny obywatela niemieckiego porozumiał się z polskim małżeństwem co do sprzedaży domu. Wszelkie formalności załatwiono przed sądem niemieckim. Tyle że Sąd Rejonowy w Oleśnie odmówił dokonania wpisu o przejściu własności nieruchomości, wskazując na to, że niezbędna jest zgoda na zbycie sądu polskiego. Apelację od postanowienia wywiedli małżonkowie. A sąd podczas jej rozpoznawania nabrał wątpliwości, w związku z czym postanowił skierować pytanie prawne do SN.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ola(2019-11-13 18:40) Zgłoś naruszenie 00

    dla mnie to jest oczywiste ,skoro facet był obywatelem innego kraju Prawo logiki.. Cały ten proces to bawienie się wodą a nie kompanie dziecka.Sztuka dla sztuki albo kasy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane