statystyki

Odbiór przesyłki pocztowej po terminie nie wydłuża czasu na sprzeciw w sądzie

autor: Leszek Jaworski11.11.2019, 14:30; Aktualizacja: 11.11.2019, 17:26
listy

W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalił się pogląd, że wykazanie przeprowadzenia czynności doręczenia zastępczego niezgodnie z art. 139 par. 1 k.p.c. i przepisami rozporządzenia oznacza nieskuteczność takiego doręczenia.źródło: ShutterStock

10 września odebrałem z poczty odpis nakazu zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym. Dowiedziałem się, że dzień wcześniej korespondencja ta miała być zwrócona do sądu (nadawcy) jako niepodjęta w terminie. Pracownica jednak zdołała ją odszukać i wydać mi. Przesyłka była dwukrotnie awizowana (26 sierpnia i 2 września). 24 września złożyłem sprzeciw od nakazu zapłaty. Sąd go odrzucił jako złożony po terminie. Czy sąd zasadnie odrzucił sprzeciw?

Tak, ponieważ dwutygodniowy termin na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty – biorąc pod uwagę terminy awizo – powinien był być liczony od 9 września. Upłynął on 23 września, a czytelnik złożył pismo 24 września. Najprawdopodobniej zatem termin zaczął liczyć od dnia, w którym faktycznie odebrał korespondencję na poczcie. Okoliczność, że przesyłka, zamiast jej zwrócenia nadawcy jako niepodjętej w terminie, została wydana adresatowi po upływie siedmiodniowego terminu od powtórnego awizowania, nie powoduje, iż termin ten uległ wydłużeniu na skutek wadliwego działania operatora, który działał na żądanie adresata. Zatem słusznie sąd przyjął, że złożenie przez czytelnika sprzeciwu 24 września nastąpiło po upływie ustawowego, dwutygodniowego terminu.

Skutki odebrania po terminie

Podobną sytuację rozstrzygał Sąd Okręgowy w Toruniu w postanowieniu z 12 września 2019 r. (sygn. akt VI Gz 111/19). Zdaniem tego sądu o skutecznym doręczeniu odpisu nakazu zapłaty w trybie art. 139 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) nie decyduje data jego faktycznego wydania adresatowi, jeżeli nastąpiła po upływie terminu do odbioru pisma, na skutek niezrealizowania przez placówkę pocztową operatora obowiązku niezwłocznego zwrotu niepodjętej przesyłki do nadawcy. Toruński SO wyjaśnił, że przesyłka może być odebrana z placówki pocztowej w ciągu siedmiu dni od dnia umieszczenia zawiadomienia o jej złożeniu, a po bezskutecznym upływie tego terminu – w ciągu siedmiu dni od dnia umieszczenia drugiego zawiadomienia.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane