Bank przez pomyłkę wpisał klienta jako dłużnika. Sąd: Nie doszło do naruszenia dóbr osobistych

autor: Patryk Słowik07.11.2019, 07:11; Aktualizacja: 07.11.2019, 18:19
To, że błędnie wpisano obywatela jako dłużnika, przez co nie miał on szans na uzyskanie kredytu i karty, nie oznacza jeszcze, że naruszono jego dobra osobiste – uznał sąd.

To, że błędnie wpisano obywatela jako dłużnika, przez co nie miał on szans na uzyskanie kredytu i karty, nie oznacza jeszcze, że naruszono jego dobra osobiste – uznał sąd.źródło: ShutterStock

To, że błędnie wpisano obywatela jako dłużnika, przez co nie miał on szans na uzyskanie kredytu i karty, nie oznacza jeszcze, że naruszono jego dobra osobiste – uznał sąd.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

 • natek(2019-11-07 08:53) Zgłoś naruszenie 260

  Banki i sądy to szkoda nawet mówic o nich. RÓBTA co CHCETA> Maja takie przywołanie.

  Odpowiedz
 • x x(2019-11-07 11:45) Zgłoś naruszenie 180

  Streszczę ten artykuł - można spokojnie kroić każdego jelenia i nic z tym nie zrobisz. A uzasadnienie zalatuje, że wydał je "sąd apelacyjny" w Warszawie (celowo z małej litery).

  Odpowiedz
 • marekrz(2019-11-07 12:35) Zgłoś naruszenie 171

  Jak się słyszy o takich wyrokach, w których sąd bezrefleksyjnie orzeka na rzecz banku, to wcale nie dziwi lęk klientów "frankowych" przed tak stronniczymi sądami. To się musi zmienić. Musimy mieć wreszcie praworządne państwo.

  Odpowiedz
 • verter(2019-11-07 13:15) Zgłoś naruszenie 170

  "Polski sąd" i nic dodać. Bo jak mi kiedyś powiedziała jedna sędzina na sprawie - " Co Pan sobie myśli, tu jest sąd tu nie miejsce na sprawiedliwość !"

  Odpowiedz
 • Dobra może nie naruszone(2019-11-07 13:28) Zgłoś naruszenie 90

  Ale Kasa zabrana

  Odpowiedz
 • alibaba(2019-11-07 13:34) Zgłoś naruszenie 231

  A potem się dziwią że PIS ma społeczne popracie w w sprawie zaorania polskiego sądownictwa. he

  Odpowiedz
 • MM(2019-11-07 14:54) Zgłoś naruszenie 75

  Szkoda, że tylu komentujących wydaje się nie wiedzieć, w czym rzecz. W procesach o zadośćuczynienie (to co innego niż odszkodowanie - ważne!) z tytułu naruszenia dóbr osobistych trzeba dość precyzyjnie wskazać, jakie ~konkretnie~ dobra zostały naruszone -- jakoś nazwać i zakwalifikować do konkretnej sfery życia to, na czym polega krzywda. Dla przykładu można mówić o naruszeniu prawa do relacji rodzinnych, prywatności, intymności, dorobku twórczego i artystycznego itd. itp. Jeśli przed sądem nie potwierdzi się, że to akurat dobro, które wskazaliśmy, miałoby zostać naruszone, to sąd zwykle nie będzie się sam z siebie zastanawiał, czy w rachubę wchodzi jakieś inne. Poniekąd ma to sens: to powód ma wskazać, co go zabolało. Z okruszków uzasadnienia orzeczenia sądu II instancji przywołanych w artykule da się tymczasem wywnioskować tyle, że sąd stwierdził, że nie zostało naruszone prawo powoda do ~dobrego imienia~. Może słusznie, może nie. Ze szczątkowego przekazu w artykule nie wynika jednak, że sąd miałby uznać, że powód w ogóle nie odniósł krzywdy. Być może powód zbyt wąsko wskazał w pozwie te jego dobra osobiste, które zostały naruszone. Tego nie wiemy. Myślę, że gdyby powód szedł ścieżką przez takie dobra jak prywatność i autonomia informacyjna w związku z ochroną danych osobowych, sprawa mogłaby się skończyć inaczej.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Zoomer(2019-11-07 15:22) Zgłoś naruszenie 180

  Teraz należałoby napisać co to za bank aby "zareklamować" jego usługi. Skoro toleruje błędy swoich pracowników i jeszcze ich broni przed odpowiedzialnością wolałbym wiedzieć co to za instytucja, aby nie mieć z nią w przyszłości do czynienia. Czy tego też sąd zabroni?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-11-07 18:47) Zgłoś naruszenie 90

  Poczucia "humoru" , łańcuchowych przebierańców , nikt nie przeskoczy ...

  Odpowiedz
 • ?(2019-11-07 18:47) Zgłoś naruszenie 71

  SR orzekł prawidłowo, ale przyznał prawo do zbyt małego zadośćuczynienia. SA dał plamę. Tak jak dawno plamy w sprawach kredytów frankowych. Cześć może znaczyć 1. szacunek, chwała, uznanie, poważanie, kult; 2. dobre imię, godność, honor. Omyłkowe zrobienie z uczciwego człowieka dłużnika to pobawienie go szacunku,poważania, dobrego imienia, godności i honoru co spowodowało straty materialne wg wyliczenia powoda. Jeżeli takiej analizy nie potrafią przeprowadzić sędziowie SA, to co się dziwić durnowatemu klerowi i PiS manom?

  Odpowiedz
 • Złomiarz62(2019-11-07 19:48) Zgłoś naruszenie 60

  A wydawałoby się, że po sprawiedliwość powinno się iść do sądu...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Lonia (2019-11-07 21:20) Zgłoś naruszenie 51

  Sądy to UB nieprzerwanie od 2wojny kasta nadzwyczajna leden sedzia pseudo leżał z porami i gaciami w kostkach nażarty jak ****** oni musza zniknąć w sadach musza byc młodzi uczciwi tych obecnych za ubeckie ryje kopem należy pożegnać

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jacek(2019-11-08 07:47) Zgłoś naruszenie 30

  Ja jestem nękany za dług osoby o takim samym imieniu i nazwisku przez Corpus Iuris.Gdy zgłosiłem to do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. To otrzymałem odpowiedź:Jak się tak nazywasz to jest to twój dług. Po ponownym rozpatrzeniu zmieniono uzasadnienie. Teraz jest ,że ta „pomyłka” to przeze mnie,bo się przedstawiałem tylko imieniem i nazwiskiem. Ale U.O.D.O. to nie jedyny organ odmawiający pomocy. Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta też nie widzi problemu,że usiłowano dokonać oszustwa.

  Odpowiedz
 • fakty(2019-11-08 11:35) Zgłoś naruszenie 30

  "Wielokrotnie mówiłem, że wymiar sprawiedliwości, łącznie z prokuraturą trzeba zaorać i zbudować od nowa. Nie zmieni się obecnej mentalności sędziów i prokuratorów. Oni są nauczeni bezkarności" - te ostre słowa padły z ust posła Kukiz15, Jerzego Jachnika w programie "Woronicza 17". Wymiar sprawiedliwości, ten, który wciąż mamy, jest żywcem przeniesiony z PRL, a stworzony prze NKWD na plecenie stalina po ogłoszeniu manifestu PKWN.

  Odpowiedz
 • bolek(2019-11-08 14:35) Zgłoś naruszenie 20

  Jeżeli możecie to wycofujcie wszystka kase z banków. Dopiero "uczciwi bankowcy" zobaczą kto ma władzę uczciwą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane