statystyki

Niesprawdzenie księgi wieczystej może być bardzo kosztowne

autor: Michał Culepa05.11.2019, 07:28; Aktualizacja: 05.11.2019, 07:28
Stan prawny kupowanej nieruchomości warto skontrolować. Zaniechanie tego naraża nabywcę na odpowiedzialność za dług hipoteczny. Także wówczas, gdy wpis hipoteki nastąpił już po sfinalizowaniu transakcji, gdyż wpisy takie mają moc wsteczną od daty złożenia stosownego wniosku do sądu.

Stan prawny kupowanej nieruchomości warto skontrolować. Zaniechanie tego naraża nabywcę na odpowiedzialność za dług hipoteczny. Także wówczas, gdy wpis hipoteki nastąpił już po sfinalizowaniu transakcji, gdyż wpisy takie mają moc wsteczną od daty złożenia stosownego wniosku do sądu.źródło: ShutterStock

Stan prawny kupowanej nieruchomości warto skontrolować. Zaniechanie tego naraża nabywcę na odpowiedzialność za dług hipoteczny. Także wówczas, gdy wpis hipoteki nastąpił już po sfinalizowaniu transakcji, gdyż wpisy takie mają moc wsteczną od daty złożenia stosownego wniosku do sądu.

Sprawa dotyczyła zasądzenia ponad 86 tys. zł na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego od Władysława B., właściciela działki obciążonej na rzecz spółki hipoteką przymusową. Hipoteka została wpisana do księgi wieczystej założonej na nieruchomości, gdy ta należała jeszcze do Elżbiety K. Pani K. była winna firmie ubezpieczeniowej wspomniane 86 tys. zł, a wpis był pokłosiem wszczęcia egzekucji tego długu. Wniosek do sądu w tej sprawie spółka złożyła w marcu 2010 r. Kobieta miesiąc później zawarła warunkową umowę sprzedaży nieruchomości z Władysławem B. Jeszcze wtedy hipoteka nie była wpisana do księgi wieczystej, była tam jedynie wzmianka o zabezpieczeniu. Sprzedaż nieruchomości doszła do skutku pod koniec kwietnia 2010 r., a w akcie notarialnym zaznaczono, że istnieje w księdze wieczystej wzmianka o zabezpieczeniu, nie precyzując jednak jej treści.

Gdy nowy właściciel dowiedział się o złożonym wniosku do sądu wieczystoksięgowego o wpis hipoteki przymusowej, sam z kolei wnioskował o wyłączenie nieruchomości. Ten wniosek oddalono, a po upływie kolejnego miesiąca sąd wreszcie wpisał hipotekę do księgi wieczystej. Gdy towarzystwo ubezpieczeniowe postanowiło wyegzekwować dług hipoteczny od nowego właściciela, ten odmówił zapłaty i sprawa trafiła do sądu. Powództwo zostało uwzględnione, a apelacja i ostatecznie skarga kasacyjna pozwanego właściciela zostały oddalone.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • Pan Sułek(2019-11-05 11:38) Zgłoś naruszenie 163

  A notariusz to ślepy był? To do niego należy zadbanie, aby strony transakcji nie były narażone na niekorzystne skutki transakcji. I notariusza obowiązkiem jest poinformowanie i ostrzeżenie nabywcy o wadach prawnych nabywanej nieruchomości. Już samo złożenie wnioski o wpis hipoteki powoduje wpis wzmianki do KW, Chyba że nabywca był tak głupi, że nabył nieruchomość mimo ostrzeżenia ze strony notariusza.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gosc(2019-11-05 08:06) Zgłoś naruszenie 153

  Tak, tylko na wpis do księgi wieczystej trzeba czekać miesiącami nawet i około jednego roku.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Gość (2019-11-05 09:43) Zgłoś naruszenie 131

  Nie wierzę, że ktoś kupił taką nieruchomość w ciemno bez sprawdzenia takiej wzmianki. Pewnie kupił za okazyjną cenę a teraz wypiera się że nic nie wiedział

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zs(2019-11-05 08:41) Zgłoś naruszenie 109

  Jak widać , za cały bałągan organizacyjno -prawny organów RP ponosi Obywatel, mieli lepiej rządzić i takie knoty minionej władzy usunąć. Sąd opieszały powinien wpisy w systemie elektronicznym księg dokonywać natychmiast lub przy wątpliwości , dokonywać w hipotece w dniu wpływu o wpis- wzmianki ,że wpłynął wniosek do sądu o dokonanie takiej czynności . Bo tak po m-cu wpiszą do księg wieczystych i zamęt totalny , olbrzymie straty dla nabywcy ,który niczemu nie jest winień . To wy,maga natychmiast zmienić Nowa Lepsza Zmiano!.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • StAAbrA (2019-11-05 11:35) Zgłoś naruszenie 63

  Zlikwidować wpisy z "mocą wsteczną" . Jaśniej ? - zlikwidować przekręty łańcuchowych kolaborujących z elementem kryminalnym - a de facto będących immanentnym składnikiem tego kryminalnego szamba .

  Odpowiedz
 • sdf432432(2019-11-05 15:02) Zgłoś naruszenie 43

  3Bardzo proszę o pomoc. Wystarczy udostępnienie : ht tp:// gns.io/pomocy

  Odpowiedz
 • Karina (2019-11-05 17:58) Zgłoś naruszenie 41

  Notariusz nie wypełnił swojego obowiązku z należytą starannością. Kazda wzmianka obligatoryjnie winna być przeanalizowana. Kupujący powinni byc o tym poinformowani. Każdy wpis w KW można przyspieszyć pisząc pismo z uzasadniem potrzeby

  Odpowiedz
 • misio(2019-11-06 07:06) Zgłoś naruszenie 31

  do sprawdzenia nie trzeba wypisu. Księgi są jawne i dostępne przez internet baranie łby

  Odpowiedz
 • Witek(2019-11-05 12:29) Zgłoś naruszenie 14

  Jak ktoś ma problem z nieruchomością z polecam firmę GRB Nieruchomości z Warszawy. Skupuja nieruchomości problematyczne z całej Polski.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Polish Canadian (2019-11-06 19:11) Zgłoś naruszenie 00

  Tylko system jak m. I w Kanadzie zadnych notariuszy Twoj barrister, solicitor i zarowno notary public w jednej osobie gwarantuje transakcje period

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane