Zatrzymany musi znać swoje prawa

autor: Szymon Cydzik28.10.2019, 10:20; Aktualizacja: 28.10.2019, 10:21
Samorząd adwokacki i organizacje pozarządowe wciąż zwracają uwagę, że Polska nie zapewnia w praktyce dostępu do adwokata po zatrzymaniu przez organy ścigania – choć zobowiązuje nas do tego prawo unijne.

Samorząd adwokacki i organizacje pozarządowe wciąż zwracają uwagę, że Polska nie zapewnia w praktyce dostępu do adwokata po zatrzymaniu przez organy ścigania – choć zobowiązuje nas do tego prawo unijne.źródło: ShutterStock

Samorząd adwokacki i organizacje pozarządowe wciąż zwracają uwagę, że Polska nie zapewnia w praktyce dostępu do adwokata po zatrzymaniu przez organy ścigania – choć zobowiązuje nas do tego prawo unijne.

Termin na implementację dyrektywy w sprawie dostępu do adwokata w postępowaniu karnym minął prawie trzy lata temu (27 listopada 2016 r.), a dyrektywy o pomocy prawnej z urzędu w postępowaniu karnym – prawie pół roku temu (5 maja 2019 r.) Mimo to wciąż prawa te zapewniane są tylko teoretycznie. Z okazji Europejskiego Dnia Prawnika przypomniały o tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Naczelna Rada Adwokacka oraz stołeczna ORA. Przedstawiły też postulaty, których realizacja mogłaby ten dostęp faktycznie zagwarantować.

Przede wszystkim zatrzymany musi mieć możliwość kontaktu z adwokatem, a obecnie, jeśli nie zna jego numeru na pamięć, nie może do niego zadzwonić (zwykle bowiem funkcjonariusze odbierają mu telefon komórkowy). Zaradzić temu mogłoby umieszczenie na każdym komisariacie listy adwokatów z wyboru. Dyrektywa zobowiązuje też organy ścigania do zapewnienia pomocy prawnej z urzędu, kiedy wymagają tego przepisy prawa lub zatrzymanego nie stać na pełnomocnika z wyboru – tu pomóc mogłyby listy adwokatów dyżurujących, a opłacanych z bud żetu państwa.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • poszkodowany(2019-10-28 12:23) Zgłoś naruszenie 21

    Ta pomoc nie działa i nie ma sensu jej w takiej formie utrzymywać.Szkoda budżetowych pieniędzy na tą pomoc.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane