statystyki

Referencje w przetargu nie muszą wskazywać szczegółów

autor: Sławomir Wikariak23.10.2019, 08:00; Aktualizacja: 23.10.2019, 08:37
podpis, dokument, akt, prawo

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 17 września 2019 r., sygn. akt KIO 1701/19.źródło: ShutterStock

Referencje składane w przetargu mają potwierdzać należyte wykonanie zamówienia. Nie muszą wskazywać szczegółowych informacji, takich jak termin realizacji czy wartość kontraktu. Te dane może wskazać już sam wykonawca w składanym przez siebie wykazie – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Wyrok dotyczy przetargu na gospodarkę odpadami komunalnymi w gminie Myszków (woj. śląskie). Przy jego rozstrzyganiu nie obyło się bez problemów. Firma, której ofertę wybrano jako najkorzystniejszą, ostatecznie zrezygnowała z realizacji tego zamówienia. Z kolei oferta drugiego w kolejności konsorcjum została oprotestowana przez konkurencję. Jednym z zarzutów podniesionych w odwołaniu złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej było niewykazanie wymaganego doświadczenia. W przetargu tym mogły wystartować jedynie firmy, które realizowały usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych o łącznej wartości co najmniej 1,5 mln zł. W odwołaniu podkreślono, że z referencji nie wynikają ani wartość kontraktu, ani termin jego realizacji, co jego zdaniem dyskwalifikuje ten dokument.

Skład orzekający nie podzielił tego argumentu. Zwrócił uwagę, że referencje wystawia zamawiający, a sam wykonawca nie ma wpływu na ich treść.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane