statystyki

Referencje w przetargu nie muszą wskazywać szczegółów

autor: Sławomir Wikariak23.10.2019, 08:00; Aktualizacja: 23.10.2019, 08:37
podpis, dokument, akt, prawo

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 17 września 2019 r., sygn. akt KIO 1701/19.źródło: ShutterStock

Referencje składane w przetargu mają potwierdzać należyte wykonanie zamówienia. Nie muszą wskazywać szczegółowych informacji, takich jak termin realizacji czy wartość kontraktu. Te dane może wskazać już sam wykonawca w składanym przez siebie wykazie – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Wyrok dotyczy przetargu na gospodarkę odpadami komunalnymi w gminie Myszków (woj. śląskie). Przy jego rozstrzyganiu nie obyło się bez problemów. Firma, której ofertę wybrano jako najkorzystniejszą, ostatecznie zrezygnowała z realizacji tego zamówienia. Z kolei oferta drugiego w kolejności konsorcjum została oprotestowana przez konkurencję. Jednym z zarzutów podniesionych w odwołaniu złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej było niewykazanie wymaganego doświadczenia. W przetargu tym mogły wystartować jedynie firmy, które realizowały usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych o łącznej wartości co najmniej 1,5 mln zł. W odwołaniu podkreślono, że z referencji nie wynikają ani wartość kontraktu, ani termin jego realizacji, co jego zdaniem dyskwalifikuje ten dokument.

Skład orzekający nie podzielił tego argumentu. Zwrócił uwagę, że referencje wystawia zamawiający, a sam wykonawca nie ma wpływu na ich treść.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane