Jak to jest podczas rozprawy? Czy można wnosić, by małżonek opuścił na chwilę salę sądową podczas składania zeznań przez drugiego małżonka? Czy pełnomocnik może składać pytania za swojego klienta? Na te i inne pytania odpowiada radca prawny, Katarzyna Zdunek-Dróżdż.

Nieuniknionym elementem sprawy sadowej jest rozprawa. W związku z rozwodem strony na pewno będą musiały iść do sądu. Czego mogą się spodziewać po złożeniu pozwu o rozwód?

-Sąd informuje kiedy należy stawić się w sadzie, a obecność jest obowiązkowa - wyjaśnia radca prawny Katarzyna Zdunek-Dróżdż. - Choć oczywiście nagłe sytuacje życiowe nie wpłyną na naszą niekorzyść. Ważne jednak, by poinformować sąd o nieobecności. W takich sytuacjach można też wysłać na rozprawę pełnomocnika. Na pewno jednak konieczne będzie też przedstawienie zaświadczenia od lekarza.

Katarzyna Zdunek-Dróżdż przypomina, że idąc do sądu warto zastanowi się co chcemy powiedzieć, jaki obraz sytuacji chcemy przedstawić sądowi. Na pewno należy mieć przy sobie dowód osobisty. Jeśli chcemy przedłożyć jakieś dodatkowe dokumenty, trzeba przygotować tyle egzemplarzy, ilu jest członków składu oraz egzemplarz dla sędziego.

Gdyby z nagłych przyczyn opóźniało się nasze przybycie do sądu, bo np. trafiliśmy na korek w mieście, warto zadzwonić do sekretariatu sądu i poinformować, że spóźnimy się kilka minut. Sąd zwykle może na nas te kilka minut poczekać.
Po wywołaniu sprawy czyli zaproszeniu uczestników, sąd otwiera postępowanie...

Posłuchaj całego wywiadu. Dowiesz się m.in.:
- Kto może zadać pytania stronom i świadkom
- Czy pełnomocnik może składać pytania za swojego klienta
- Czy można zadać pytania sądowi
- Ile trwa rozprawa
- Czy można wnosić o to, by małżonek opuścił na chwilę salę sądową podczas składania zeznań przez drugiego małżonka