Pierwsza transza podwyżek dla pracowników sądów zostanie wypłacona wraz z październikowymi pensjami. Taką decyzję podjął wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik - przekazał w środę resort sprawiedliwości.

Jak poinformowano w komunikacie MS "jest to realizacja porozumienia z 4 lipca br. pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości a związkowcami". Wówczas - jak informowało MS - zawarto umowę ze związkami przewidującą podwyżkę średnio 900 zł na etat w dwóch transzach.

Jak podało w środę MS od października br. wynagrodzenie zasadnicze wszystkich sądowych urzędników - w tym stażystów - wzrośnie co najmniej o 400 zł brutto oraz o odpowiednią kwotę dodatku z tytułu wysługi lat - z zastrzeżeniem, że poziom wynagrodzeń po podwyżce musi uwzględniać maksymalne stawki wynikające z obowiązujących przepisów.

"Ponadto kierownicy jednostek po konsultacjach ze związkowcami będą mogli zwiększyć skalę podwyżki dla pracowników w ramach planu ograniczania nieuzasadnionych dysproporcji płacowych w sądownictwie. Kierownicy będą mieli na to środki w wysokości średnio 50 zł w przeliczeniu na jeden etat" - zapewniło MS.

W rozmowie z PAP w środę wiceminister Wójcik podkreślił, że rząd dotrzymał słowa danemu pracownikom sadownictwa. "W ostatnich czterech latach bardzo istotnie wzrósł wskaźnik wynagrodzeń. Natomiast w czasach kiedy rządzili nasi poprzednicy, przez wiele lat nawet o złotówkę nie zostało podniesione wynagrodzenie w sądownictwie. My realizujemy obietnice. Słowo daliśmy i danego słowa dotrzymujemy. Praca pracowników sądownictwa jest dla nas bardzo ważna, bardzo ich szanujemy. Jeszcze w październiku dostaną oni na konta pieniądze" - zapewnił Wójcik. Jak przypomniał kolejna transza podwyżek - w wysokości średnio 450 zł brutto - planowana jest na styczeń 2020 r.

Podwyżki dotyczą pracowników sądów powszechnych m.in. urzędników, asystentów sędziego, specjalistów Opiniodawczych Zespołów Sądowych Specjalistów oraz pracowników prokuratury m.in. urzędników i asystentów prokuratora.

"Od 1 stycznia 2020 r. wynagrodzenia pracowników sądów i prokuratur wzrosną przeciętnie o kolejne 450 zł, co w sumie da zwiększenie wynagrodzeń o 900 zł w przeliczeniu na etat. Od początku przyszłego roku średnio o 900 zł wzrosną również płace kuratorów zawodowych, z zachowaniem zasad obowiązujących przy kształtowaniu wynagrodzeń tej grupy zawodowej" - głosił lipcowy komunikat resortu.

Podpisane na początku lipca porozumienie zakończyło trwający od 7 maja br. protest pracowników sądów i prokuratury w miasteczku namiotowym przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości.