SN: Nie można wyegzekwować nieistniejącego długu

autor: Michał Culepa09.10.2019, 17:00
prawo2

prawo2źródło: ShutterStock

Jeżeli jeden dłużnik solidarny skutecznie podważył istnienie długu, to drugi może przed sądem skutecznie powstrzymać prowadzoną przeciw niemu egzekucję komorniczą z tego samego – ale uznanego za nieistniejące – zobowiązania.

To sedno jednego z najnowszych wyroków Sądu Najwyższego.

Źródłem sprawy był pozew, jaki złożyła przeciwko Władysławowi J. i Andrzejowi K. – członkom lokalnego komitetu wyborczego w wyborach samorządowych z 2006 r. – jedna ze znanych drukarni krakowskich. Chodziło o prawie 73 tys. zł zapłaty za wyprodukowane wówczas ulotki i plakaty wyborcze.

Obaj mężczyźni, jako członkowie komitetu wyborczego, mieli odpowiadać solidarnie za rzekomo niezapłacone należności za usługę. Drukarnia najpierw skierowała nakaz zapłaty, od którego natychmiast odwołał się Andrzej K. – i w stosunku do niego nakaz nie tylko został uchylony, ale powództwo wobec niego zostało prawomocnie oddalone. Sądy I i II instancji zaakceptowały bowiem zarzut nienależytego udowodnienia długu.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • StAAbrA(2019-10-09 19:21) Zgłoś naruszenie 00

    A po co ma przed sądem powstrzymywać , skoro może się powołać ??? A jeśli tzw. wierzyciel nie daje wiary , to niech się dowie ... Rozumiemy się ??? A nawiasem : przed sądem , to raz może być skutecznie , a raz - nie . I to , nawet , przed tym samym sądem !!! Jaśniej ? - nawet przed tym samym sędzią ! Oczywiście "Pomijamy" brak odpowiedzialności elementu za egzekwowanie nieistniejących długów - znanych wszystkim tzw. wierzycieli - do których wkrótce dołączą ich kameraden unt kanraliory ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Niewierzewam(2019-10-10 15:42) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli co? Właściciel drukarni tak na piękne oczy im te ulotki drukował? Bo mu się nudziło i nie miał co robić że swoim czasem?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane