statystyki

Do lekarza po zwolnienie zamiast na pocztę po awizo

autor: Paweł Sikora07.10.2019, 09:36; Aktualizacja: 07.10.2019, 09:36
Awizowane pisma z sądu Kowalski może już odebrać przez upoważnioną osobę. Warunek: jest chory i ma na to stosowne zaświadczenie.

Awizowane pisma z sądu Kowalski może już odebrać przez upoważnioną osobę. Warunek: jest chory i ma na to stosowne zaświadczenie.źródło: ShutterStock

Awizowane pisma z sądu Kowalski może już odebrać przez upoważnioną osobę. Warunek: jest chory i ma na to stosowne zaświadczenie.

Wraz z tzw. dużą nowelizacją kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1694) w sobotę weszły w życie przepisy o doręczeniu pocztowym w sprawach karnych. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 133 par. 2a korespondencję adresowaną do osoby, „której stan zdrowia uniemożliwia lub w znacznym stopniu utrudnia osobiste odebranie pisma w placówce”, może odebrać inna osoba, upoważniona na podstawie stosownego pełnomocnictwa pocztowego.

Samo pełnomocnictwo nie wystarczy

5 października weszły również przepisy wykonawcze, tj. rozporządzenie ministra sprawiedliwości (Dz.U. z 2019 r. poz. 1893) w sprawie trybu wydania, formy oraz wzoru zaświadczenia stwierdzającego, że udzielający pełnomocnictwa do odbioru przesyłek na poczcie rzeczywiście sam nie może stawić się w placówce. Wskazują one lekarzom, jak ma wyglądać dokument na temat stanu zdrowia. Samo zatem pełnomocnictwo pocztowe, bez badania i bez druczku od medyka nie wystarczy. Pracownik poczty wciąż może odmówić wydania przesyłki.

Zgodnie z par. 2 rozporządzenia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie wystawiał zaświadczenie na podstawie osobiście wykonanych badań osoby, która udzieliła pełnomocnictwa pocztowego lub po zapoznaniu się z jej dokumentacją medyczną. Przy czym obydwie te podstawy należy uznać za równorzędne, stosownie do decyzji lekarza.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ręce opadają(2019-10-07 22:37) Zgłoś naruszenie 20

    No to ułatwienie takie, że nie bardzo można zrozumieć nawet o co chodzi w tej bizantyjskiej procedurze.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane