Jeśli gmina nie wyda na czas budynku, nabywca nieruchomości może odstąpić od umowy sprzedaży

autor: Marcin Nagórek01.10.2019, 11:03; Aktualizacja: 01.10.2019, 11:04
nieruchomość

Zakupiłem od gminy nieruchomość, ale faktycznie jej nie dostałem, bo wciąż jest nielegalnie zajmowana przez dłużnika gminy. Tymczasem w umowie sprzedaży były zapisy, że gmina ureguluje sytuację prawną i wyda mi budynek do 31 lipca. Czy mogę odstąpić od umowy i w jaki sposób to zrobić, by nie być stratnym?źródło: ShutterStock

Zakupiłem od gminy nieruchomość, ale faktycznie jej nie dostałem, bo wciąż jest nielegalnie zajmowana przez dłużnika gminy. Tymczasem w umowie sprzedaży były zapisy, że gmina ureguluje sytuację prawną i wyda mi budynek do 31 lipca. Czy mogę odstąpić od umowy i w jaki sposób to zrobić, by nie być stratnym?

Przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności dokonać formalnego odstąpienia od umowy przeniesienia własności nieruchomości. Następnie, w razie biernej postawy gminy, winien skierować do sądu powództwo o zapłatę kwoty przekazanej tytułem zakupu nieruchomości oraz związanych z tym kosztów notarialnych.

Z opisu przedstawionego przez czytelnika wynika bowiem, że gmina zobowiązała się w umowie m.in. do terminowego wydania nabywcy – przedsiębiorcy tejże nieruchomości, do czego jednak nie doszło. Niestety, jak informuje czytelnik, gmina nie wywiązała się z postanowień wspomnianej umowy.

Zgodnie z art. 491 par. 1 kodeksu cywilnego, jeżeli jedna ze stron dopuszcza się niewykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania – z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również żądać – bez wyznaczenia terminu dodatkowego lub też po jego bezskutecznym upływie – wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki. Z kolei w art. 493 par. 1 k.c. postanowiono, że jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność strona zobowiązana, druga strona może, według swego wyboru, żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania albo odstąpić od umowy.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane