statystyki

Prawo do informacji o byciu inwigilowanym

autor: Piotr Szymaniak25.09.2019, 19:00
Nadzór dotyczyłby nie tylko stosowania kontroli operacyjnej, ale także innych działań prowadzonych przez służby, ingerujących w prawa i wolności obywatelskie. Instytucja zajmowałaby się również rozpatrywaniem skarg obywateli na działalność służb.

Nadzór dotyczyłby nie tylko stosowania kontroli operacyjnej, ale także innych działań prowadzonych przez służby, ingerujących w prawa i wolności obywatelskie. Instytucja zajmowałaby się również rozpatrywaniem skarg obywateli na działalność służb.źródło: ShutterStock

Po zakończeniu kontroli operacyjnej, służby co do zasady powinny informować obywatela o tym, że był on przedmiotem ich zainteresowania. Zatajenie takiej informacji powinno być możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach i za zgodą sądu. Czuwaniem nad wykonywaniem m.in. tego obowiązku powinien się zajmować nowy, niezależny organ.

To główne wnioski z raportu pt. „Osiodłać Pegaza” na temat przestrzegania praw obywatelskich w działalności służb specjalnych, zawierającego założenia do ich reformy. Dokument powstał pod egidą rzecznika praw obywatelskich przy współpracy organizacji pozarządowych (m.in. Fundacji Panoptykon czy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka) i ekspertów związanych niegdyś ze służbami, takich jak np. gen. Adam Rapacki).

Autorzy raportu zwracają uwagę, że konieczność przyznania obywatelowi prawa do uzyskiwania informacji na swój temat wynika nie tylko ze standardów konstytucyjnych, ale także z orzecznictwa ETPC i TSUE.

Artykuł 218 kodeksu postępowania karnego stanowi, że postanowienie o rozpoczęciu kontroli korespondencji doręcza się osobie będącej przedmiotem inwigilacji nie później niż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Z kolei z art. 239 k.p.k. wynika, że także ogłoszenie postanowienia o nagrywaniu rozmów telefonicznych może być odroczone nie później niż do zakończenia postępowania przygotowawczego.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane