statystyki

Prawo do informacji o byciu inwigilowanym

autor: Piotr Szymaniak25.09.2019, 19:00
Nadzór dotyczyłby nie tylko stosowania kontroli operacyjnej, ale także innych działań prowadzonych przez służby, ingerujących w prawa i wolności obywatelskie. Instytucja zajmowałaby się również rozpatrywaniem skarg obywateli na działalność służb.

Nadzór dotyczyłby nie tylko stosowania kontroli operacyjnej, ale także innych działań prowadzonych przez służby, ingerujących w prawa i wolności obywatelskie. Instytucja zajmowałaby się również rozpatrywaniem skarg obywateli na działalność służb.źródło: ShutterStock

Po zakończeniu kontroli operacyjnej, służby co do zasady powinny informować obywatela o tym, że był on przedmiotem ich zainteresowania. Zatajenie takiej informacji powinno być możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach i za zgodą sądu. Czuwaniem nad wykonywaniem m.in. tego obowiązku powinien się zajmować nowy, niezależny organ.

To główne wnioski z raportu pt. „Osiodłać Pegaza” na temat przestrzegania praw obywatelskich w działalności służb specjalnych, zawierającego założenia do ich reformy. Dokument powstał pod egidą rzecznika praw obywatelskich przy współpracy organizacji pozarządowych (m.in. Fundacji Panoptykon czy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka) i ekspertów związanych niegdyś ze służbami, takich jak np. gen. Adam Rapacki).

Autorzy raportu zwracają uwagę, że konieczność przyznania obywatelowi prawa do uzyskiwania informacji na swój temat wynika nie tylko ze standardów konstytucyjnych, ale także z orzecznictwa ETPC i TSUE.

Artykuł 218 kodeksu postępowania karnego stanowi, że postanowienie o rozpoczęciu kontroli korespondencji doręcza się osobie będącej przedmiotem inwigilacji nie później niż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Z kolei z art. 239 k.p.k. wynika, że także ogłoszenie postanowienia o nagrywaniu rozmów telefonicznych może być odroczone nie później niż do zakończenia postępowania przygotowawczego.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane