Poznamy majątki rodzin polityków. Kto będzie musiał złożyć poszerzone oświadczenie?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.09.2019, 09:15; Aktualizacja: 16.09.2019, 09:23
Nowelizacja została przegłosowana dopiero na ostatnim posiedzeniu Sejmu, a termin jej vacatio legis wynosi 14 dni

Nowelizacja została przegłosowana dopiero na ostatnim posiedzeniu Sejmu, a termin jej vacatio legis wynosi 14 dniźródło: ShutterStock

Nie tylko posłowie i senatorowie, lecz także wiele innych osób piastujących wysokie stanowiska państwowe, a wśród nich m.in. premier, prezes Trybunału Konstytucyjnego czy I prezes Sądu Najwyższego, będzie musiało poinformować opinię publiczną o majątkach małżonków, konkubentów oraz dzieci.

Jak czytamy w uzasadnieniu przyjętej ustawy, zmiana „podyktowana jest potrzebą eliminacji ewentualnych, nieuzasadnionych podejrzeń kierowanych w stosunku do osób pełniących funkcje publiczne i służyć ma potwierdzeniu – również w wyniku badania oświadczeń o stanie majątkowym przez naczelników urzędów skarbowych – iż źródła pochodzenia uzyskanego majątku nie budzą wątpliwości”. Należy bowiem przypomnieć, że pomysł nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora zrodził się pod wpływem ujawnionych przez „Gazetę Wyborczą” informacji na temat majątku żony premiera Mateusza Morawieckiego. Wówczas, a było to kilka miesięcy temu, Jarosław Kaczyński zapowiedział, że zmiana w prawie mająca zwiększyć transparentność życia publicznego, zostanie uchwalona w ekspresowym tempie. Tymczasem nowelizacja została przegłosowana dopiero na ostatnim posiedzeniu Sejmu, a termin jej vacatio legis wynosi 14 dni. Co więcej, osoby zobowiązane na jej podstawie do poinformowania o majątku najbliższych będą miały na to aż 60 dni od wejścia w życie zmian. Tak więc o zasobności portfela np. małżonki premiera opinia publiczna dowie się zapewne już po wyborach, które mają się odbyć 13 października.

Oprócz wymienionych już podmiotów do poszerzenia oświadczenia majątkowego zostaną zobowiązani także m.in. marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, prezes Narodowego Banku Polskiego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, prezes Najwyższej Izby Kontroli, wojewodowie, sekretarze i podsekretarze stanu. Osoby te będą musiały udostępnić informacje o zamożności nie tylko współmałżonków i własnych dzieci, ale także dzieci małżonka i dzieci przysposobionych, a także osób pozostających z nimi we wspólnym pożyciu.  


Pozostało 2% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA(2019-09-16 21:51) Zgłoś naruszenie 01

  Przełożeni spod Syjanu chcą wiedzieć , czy służba nie dorabia sobie gdzięś na UBoczu ...

  Odpowiedz
 • nierealistyczne bzdury(2019-09-16 20:09) Zgłoś naruszenie 40

  Mam pytanie, zdawałoby się oczywiste. Polityk/ urzędnik może żonę jakoś zmusi do wyjawienia mu majątku, by on mógł go wyjawić (najwyżej wyjdzie z tego rozwód). Ale jak ojciec ma musić do wyjawienia majątku swe dorosłe dzieci (Tato, ja tu biznes prowadzę! to nie moja sprawa, że chcesz być frajerem i pracować jako podsekretarz stanu!). A jeszcze lepiej, dzieci małżonka z pierwszego małżeństwa (Nasz ojciec nie żyje, owszem, wyszedłeś za nasza matkę, ale tak naprawdę ty jesteś dla nas obcy!), dorosłe dzieci przysposobione lub "osobę pozostającą w faktycznym pożyciu" (spadaj, bo seksu nie dam!). Te przepis są NIEREALISTYCZNE. A co gorsza bardzo utrudnią zatrudnienie podsekretarzy stanu (średniego szczebla urzędników fachowych - zarabiających w stosunku do odpowiedzialności niedużo, ok 6000zł netto).

  Odpowiedz
 • nina(2019-09-16 17:45) Zgłoś naruszenie 01

  i wyjdzie jacy to politycy biedni :)-i okaże się że teściowa na 800zł rencie ma więcej niż ten co przy korycie

  Odpowiedz
 • szyderca(2019-09-16 17:32) Zgłoś naruszenie 10

  A kto napisze w swym : "oświadczeniu majątkowym" - " kot, miska,chrupki

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane