Księgi wieczyste ustawowo spowolnione. Na wpis poczekamy nawet dwa razy dłużej niż zwykle

autor: Piotr Szymaniak12.09.2019, 08:02; Aktualizacja: 12.09.2019, 08:08
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości liczba wszystkich samodzielnych lokali, z którymi związany jest udział w użytkowaniu wieczystym gruntu, wynosi 2 225 423

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości liczba wszystkich samodzielnych lokali, z którymi związany jest udział w użytkowaniu wieczystym gruntu, wynosi 2 225 423źródło: ShutterStock

Na wpis do ksiąg hipotecznych trzeba czekać nawet dwa razy dłużej niż zwykle. Sądy zasypała lawina wniosków w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Gdańszczak(2020-04-29 15:10) Zgłoś naruszenie 10

    Rekordzistą w Polsce w opieszałości jest Sąd Gdańsk-Północ rozpatruje wniosek nawet 7 miesięcy. Chyba mają jakąś prowizje z banków ;)

    Odpowiedz
  • zz(2020-01-19 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    W Bydgoszczy podobno 8 miesięcy się czeka teraz... Bardzo fajna perspektywa, szczególnie jak za każdy miesiąc będe płacił jakieś 200 zł ubezpieczenia pomostowego. PiS zawsze robi nieprzemyślane decyzje. Czekanie na taki wpis nie powinno przekraczać 3 miesięcy.

    Odpowiedz
  • Maro(2020-01-15 00:18) Zgłoś naruszenie 00

    Kupuję dom, który w dziale III KW ma wpisane przedawnione roszczenie. Zawarłem ze sprzedającym umowę przedwstępną i już 3 miesiące czekam na wykreślenie tego roszczenia !!!!! I Nie mogę się doczekać. Zadzwoniłem do sądu i dowiedziałem się, że może za kolejne 3 miesiące rozpatrzą, bo sprawy wieczystoksięgowe trwają u nich pół roku. A ja przez to nie mogę wrócić z Niemiec do Polski, bo nie mam gdzie. Kupując dom chcę mieć czystą KW. Sądy wymagają reform. Mnie nie obchodzi, czy sędzia będzie z nadania Zibry czy kogo innego, byle tylko rozpatrzył sprawę w przyzwoitym terminie.

    Odpowiedz
  • Napromieniowany(2019-12-31 12:01) Zgłoś naruszenie 10

    Niech mi ktoś wyjaśni po co Notariusz ma jakiekolwiek uprawnienia jest urzędnikiem i osobą zaufania publicznego i posiada dostęp do elektronicznych Ksiąg Wieczystych do których składa wniosek o zmianę, skoro i tak to wszystko musi sprawdzić sąd przed zatwierdzeniem? Znaczy się, że sąd nie ufa Notariuszowi? Że państwo nie ufa swoim własnym urzędnikom wyznaczanym przez Ministerstwo? Wpis do EKW powinien być automatycznie zatwierdzany jeżeli jest dokonywany przez Notariusza, który jest certyfikowanym urzędnikiem państwowym! Niestety rządzą nami ludzi, którzy nie wiedza co to komputer i komputerowa baza danych(którą o dziwo ministerstwo samo stworzyło) i czekamy, aż sąd sobie wpis z EKW wydrukuje, przejrzy i wystawi fizyczną pieczatkę. A mogłoby być prościej, szybciej i sprawniej. Tylko ludziom u władzy na tym niezależy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wół roboczy(2019-09-13 20:24) Zgłoś naruszenie 54

    Wydziały ksiąg wieczystych pracują bardzo ciężko proszę zwrócić się do ministerstwa o dane. Ponadto muszą się borykać z niedziałającym systemem biurowości . System jest bardzo wolny czasochłonny i przestarzały. Bardzo proszę o liczniki czasu pracy i do tego jeszcze niech liczą to co robimy w domu. Też mozna zmierzyć bo rejestruje się korzystanie z przeglądarki CI. Tak dla mało wtajemniczonych to system de facto liczy czas pracy i dokładnie wiadomo kiedy ktoś przychodzi i wychodzi z pracy. Na pewno wszyscy lub prawie wszyscy pracownicy mają przekroczone normy pracy przy komputerze określone w rozporządzenia prawie pracy i innych. Proszę zatrudnić się w wydziale popracować a później komentować. Najlepiej odrzucić kogoś błotem prawda?

    Odpowiedz
  • Marek(2019-09-13 09:46) Zgłoś naruszenie 16

    ad Mecenas praca sędziego to w dużej mierze praca koncepcyjna, można ją wykonywać w różnych miejscach. O sprawach myśli się nawet biegając, czy biorąc prysznic. Natomiast jeżeli czyjaś praca polega na wypełnianiu elektronicznego rejestru, to żeby ją wykonywać trzeba w pracy być i być zalogowanym na swoje konto. Nie można jej wykonywać "poza" systemem teleinformatycznym. Powstaje pytanie, czy wobec takich osób nie powinno się rejestrować elektronicznie czasu pracy, zwłaszcza jeżeli mają zadaniowy czas pracy i sekretarzy do pisania "projektów", bo to może rodzić różne pokusy.

    Odpowiedz
  • Notariat_Kraków(2019-09-12 14:27) Zgłoś naruszenie 1315

    A jak to rozwiązano w Niemczech ? tam każdy sędzia, referendarz i inny pracownik Wydziału Ksiąg Wieczystych ma czytnik pracy on - line. Można odczytać o której godzinie przyszedł do pracy, o której godzinie wyszedł z pracy, oraz można obserwować on - line wszystkie czynności jakie danego dnia wykonywał na komputerze (przy animizacji danych osobowych). I gdyby taką sprawozdawczość wprowadzić w Polsce - okazałoby się, że nie ma żadnych zaległości w wpisach do KW, przeciwnie - wyszłoby że w Księgach Wieczystych jest za dużo pracowników.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz