Dostęp do kina nie dla wszystkich

autor: Dominika Bychawska-Siniarska10.09.2019, 12:13; Aktualizacja: 10.09.2019, 12:13
Sprawa Glaisen p. Szwajcarii (skarga nr 40477/13) wydaje się błaha. Skarżący – przemieszczający się na wózku inwalidzkim – chciał się dostać do konkretnego kina w Genewie na pokaz filmu, którego nie było repertuarze innych kin. Nie było jednak rampy podjazdowej.

Sprawa Glaisen p. Szwajcarii (skarga nr 40477/13) wydaje się błaha. Skarżący – przemieszczający się na wózku inwalidzkim – chciał się dostać do konkretnego kina w Genewie na pokaz filmu, którego nie było repertuarze innych kin. Nie było jednak rampy podjazdowej.źródło: ShutterStock

Sprawa Glaisen p. Szwajcarii (skarga nr 40477/13) wydaje się błaha. Skarżący – przemieszczający się na wózku inwalidzkim – chciał się dostać do konkretnego kina w Genewie na pokaz filmu, którego nie było repertuarze innych kin. Nie było jednak rampy podjazdowej. Pomimo próśb żaden z pracowników kina nie pomógł skarżącemu, choć z pomocą mógłby się dostać do sali. Skarżący zwrócił się do szwajcarskich sądów, wskazując, że spółka prowadząca kino dopuściła się dyskryminacji.

Argumentował, że brak dostępu do budynku powadzi do wykluczenia z ważnego elementu życia społecznego. Sądy nie przychyliły się do tej argumentacji. W skardze do trybunału Glaisen powołał się na naruszenie zakazu dyskryminacji z art. 14 konwencji i prawa do życia prywatnego z art. 8 konwencji.

ETPC uznał skargę za niedopuszczalną. Przypomniał, że konwencja nie gwarantuje prawa dostępu do kina. Zgodnie ze specjalną szwajcarską ustawą podmioty prywatne mogłyby odpowiadać za dyskryminację, gdyby była ona wyjątkowo poważna i prowadziła do wykluczenia z normalnego życia społecznego. Ponieważ konwencja nie dotyczy podmiotów prywatnych, ETPC przyznaje państwom stronom szeroki margines uznania w sytuacji, gdy spór ma podłoże w działaniu takich podmiotów. Tym samym strasburscy sędziowie uznali, że jeżeli sądy krajowe nie dopatrzyły się dyskryminacji na gruncie prawa szwajcarskiego, to należy dać prymat wykładni prawa krajowego, a nie konwencji.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane