statystyki

Prokuratura jednego człowieka. PiS stworzył narzędzia wywierania nacisku na śledczych

autor: Patryk Słowik28.08.2019, 08:10; Aktualizacja: 28.08.2019, 09:16
Wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany stworzyły wiele narzędzi do wywierania nacisku na szeregowych prokuratorów – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany stworzyły wiele narzędzi do wywierania nacisku na szeregowych prokuratorów – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Pawel Malecki Agencja Gazeta

Wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany stworzyły wiele narzędzi do wywierania nacisku na szeregowych prokuratorów – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju.

FOR zwraca uwagę, że szeroka ingerencja prokuratora generalnego, który jest jednocześnie ministrem sprawiedliwości, w toczące się postępowania przedsądowe, w tym wzmocnienie władzy szefa prokuratury do przenoszenia spraw, daje też możliwość ścigania niewygodnych dla władzy osób oraz umarzania postępowań wobec tych, którzy są władzy potrzebni lub jej sprzyjają.

Degradacje fachowców

Autorka opracowania, Karolina Wąsowska, przypomina, że ustawa ze stycznia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 178) umożliwiła degradację z najwyższych stanowisk prokuratorskich wykwalifikowanych prokuratorów z dużym doświadczeniem zawodowym. Na ich miejsca do prokuratur pod zmienionymi nazwami awansowano zaś prokuratorów często z najniższego szczebla. Tym sposobem – jak spostrzega FOR – zdegradowano prawie jedną trzecią prokuratorów byłej Prokuratury Generalnej oraz byłych prokuratur apelacyjnych.

Często degradację do niższych w hierarchii jednostek stosuje się wobec śledczych niezadowolonych ze zmian, które zaszły w prokuraturze. Przykład? Mariusz Krasoń, zasłużony fachowiec, prowadził sprawy afery starachowickiej i zamachu na Sejm, którego miał się dopuścić nieżyjący już Brunon Kwiecień. Krasoń został nawet odznaczony przez Zbigniewa Ziobrę za modelowe prowadzenie sprawy dotyczącej wyłudzeń VAT w obrocie złomem. Śledczy jednak od kilkunastu miesięcy krytykuje to, co się dzieje. Wskazuje, że urzędy prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości powinny być rozdzielone. Efekt? Doświadczony fachowiec został oddelegowany z Prokuratury Regionalnej w Krakowie do odległej o niemal 300 km i znajdującej się znacznie niżej w prokuratorskiej hierarchii Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • Wiola(2019-08-28 13:31) Zgłoś naruszenie 95

  Problem w tym, że ten nacisk jest bardzo słaby. To jak funkcjonują niektóre prokuratury woła pomstę do nieba ! Na przykład jedna prokuratura rejonowa w Katowicach, przypomina kawiarnię. Rano pracownice i prokuratorki przynoszą ciastka, powszechny zapach kawy i plotki, ploteczki.... O 15,00 niczym z biura wychodzą rozgadane babska, które prawdopodobnie dostałyby zawał na widok trupa....., Oczywiście 90% spraw "umarzają" uzasadniając uzasadnieniami "kopiuj/wklej"

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-08-28 11:22) Zgłoś naruszenie 72

  Przecież suweren dał PiS-owi kraj we władanie. No to władają...... 😁

  Odpowiedz
 • Zoom(2019-08-28 13:58) Zgłoś naruszenie 66

  Ten artykuł bazuje na nieprawdach i półprawdach wytworzonych na Czerskiej i Wiertniczej. Cel - obalić min Ziobrę. Włóczą się do tego trolnia Brejzy i kierwinskiego... Wielu już jednak nie daje się nabierać na ten rodzaj destrukcji.

  Odpowiedz
 • Zenon(2019-08-28 13:21) Zgłoś naruszenie 53

  A kto na to pozwolił? Czy przypadkiem nie"kaczy czopek"??

  Odpowiedz
 • al(2019-08-28 17:58) Zgłoś naruszenie 51

  Chciałbym, żeby w moim kraju Prokuratorem Generalnym był ktoś, kto kilkadziesiąt lat temu rozpoczął karierę, jako asesor w jakiejś Prokuraturze Rejonowej i przeszedł z powodzeniem wszystkie szczeble kariery w zawodzie prokuratora, a nie ambitny polityk, który dąży do skupienia w swoich rękach jak największej władzy. Nie ma dróg na skróty! Żeby mieć kompetencje do bycia przełożonym wszystkich prokuratorów, trzeba najpierw samemu być tym prokuratorem i harować ileś tam lat, najpierw w rejonie, później w okręgu itd. To tak, jakby np. w Kościele kardynałem został ktoś, kto, co prawda, ukończył seminarium duchowne, ale nigdy nie został wyświęcony na księdza... ale... jest znajomym papieża i pasuje mu do jakiejś personalnej układanki. Na szczęście w Kościele takich rzeczy nie ma, ale w naszym państwie wszystko jest już możliwe.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • as(2019-08-28 12:58) Zgłoś naruszenie 43

  Terlecki o aferze u Ziobry: "Głupstwo. Co to obchodzi wyborców" Wyobraź sobie, Psie, że obchodzi i to jeszcze jak!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Odbije się to wam czkawką na słupkach!!!!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane