RPO skarży postanowienia prezesa UODO. Chodzi o niepublikowanie list poparcia kandydatów do KRS

autor: Sławomir Wikariak20.08.2019, 10:31; Aktualizacja: 20.08.2019, 10:31
Rzecznik praw obywatelskich oraz Fundacja Centrum Analiz dla Rozwoju zaskarżyli do sądu administracyjnego obydwa postanowienia wstrzymujące ujawnienie nazwisk sędziów podpisanych pod listami poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Rzecznik praw obywatelskich oraz Fundacja Centrum Analiz dla Rozwoju zaskarżyli do sądu administracyjnego obydwa postanowienia wstrzymujące ujawnienie nazwisk sędziów podpisanych pod listami poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich oraz Fundacja Centrum Analiz dla Rozwoju zaskarżyli do sądu administracyjnego obydwa postanowienia wstrzymujące ujawnienie nazwisk sędziów podpisanych pod listami poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Przypomnijmy – pod koniec czerwca Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok nakazujący udostępnienie tych list wraz z nazwiskami sędziów, którzy się pod nimi podpisali. Dotychczas nie ujrzały one światła dziennego. Pod koniec lipca prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak wydał bowiem dwa postanowienia nakazujące wstrzymanie ujawnienia nazwisk osób widniejących na listach. Jego zdaniem naruszałoby to bowiem przepisy RODO. Zdaniem prezesa UODO złożenie podpisów pod listami poparcia nie miało bowiem związku z pełnieniem przez sędziów funkcji publicznych. Podpisy te nie były składane w związku z jakimkolwiek obowiązkiem nałożonym na sędziów w ramach sprawowania władzy publicznej. Jan Nowak wydał dwa postanowienia nakazujące Kancelarii Sejmu wstrzymanie się z udostępnieniem danych osób, które poparły kandydatów do KRS. Pierwsze na podstawie skargi złożonej przez dr. Macieja Nawackiego, członka KRS, drugie ogólne, dotyczące grupy wszystkich sędziów.

RPO postanowił włączyć się do sprawy i poprosił UODO o przesłanie mu dokumentów dotyczących obydwu postanowień. Wczoraj zaś zaskarżył je do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

– W swych skargach wnosimy o stwierdzenie nieważności postanowień, ewentualnie o uchylenie ich w całości. Dodatkowo także o wstrzymanie w całości ich wykonania – wyjaśnia prof. Agnieszka Grzelak, zastępca dyrektora zespołu prawa konstytucyjnego, europejskiego i międzynarodowego w Biurze RPO.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Nenia(2019-08-20 14:18) Zgłoś naruszenie 20

    A nie powinno być tak, że gdy ktoś nie wykonuje prawomocnych orzeczeń sądów, zostaje przez sąd przymuszony? W ostateczności aresztowany.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane