statystyki

Kryszkiewicz: Pewność prawa czy prawo do wypicia latte przez sędziego [Komentarz]

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.08.2019, 08:17; Aktualizacja: 19.08.2019, 09:08
Małgorzata Kryszkiewicz / fot. Wojtek Górski

Małgorzata Kryszkiewicz / fot. Wojtek Górskiźródło: DGP

Rządzący już nieraz pokazali, po co było im przejęcie Trybunału Konstytucyjnego. Nikomu chyba nie trzeba przypominać wielu wniosków, które kierowano do TK tylko po to, aby potwierdzić, że racja leży po stronie PiS. A jak już takiej potrzeby nie było, były one albo wycofywane, albo trafiały do zamrażarki prezes Julii Przyłębskiej. Do tej puli zaliczyć należy najnowszy wniosek posłów PiS złożony do TK w zeszłym tygodniu. Jego cel jest jeden: potwierdzenie przez trybunał, że listy poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa powinny pozostać tajne. Tak jak życzy sobie tego partia.

W ten sposób politycy PiS wchodzą na ścieżkę wojenną z kolejnym wrogiem. I znów chodzi o sądownictwo, tyle tylko że tym razem administracyjne. Do tej pory TK zazwyczaj był wykorzystywany do walki z Sądem Najwyższym. Teraz wrogiem stał się Naczelny Sąd Administracyjny, który nakazał wyrokiem upublicznienie list poparcia. Czy to oznacza, że po wyborach czeka nas kolejna „reforma”, tym razem sądów administracyjnych? Czas pokaże. Niewykluczone jednak, że – nieobecny dotąd w sporach o praworządność – prof. Marek Zirk-Sadowski, prezes NSA, w końcu będzie musiał stanąć na ulicy ze świeczką.

Póki co PiS rozgrywa swoje interesy tymi instytucjami, które w garści już ma. Zanim bowiem złożono wniosek do TK, to aby chronić tych, którzy poparli kandydatów do KRS, posłużono się innym organem. Mowa o prezesie Urzędu Ochrony Danych Osobowych. O tym, kto zasiada na tym stołku, decyduje większość parlamentarna. Tego typu posad, obsadzanych wedle politycznego klucza, jest zresztą dużo więcej. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezes Urzędu Zamówień Publicznych, główny inspektor pracy… Można by tak długo wymieniać. Rządzący mają więc w czym wybierać. 


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane