statystyki

Wygaśnięcie użytkowania wieczystego: Bezpodstawnie wpłacone odsetki trzeba zwrócić

autor: Szymon Cydzik14.08.2019, 16:00
budowa, dom, nieruchomości

SN oddalił jednak rozpatrywaną skargę kasacyjną. Uznał, że w chwili zapłaty odsetek była do tego podstawa prawna. Ale jeśli ta podstawa odpadła, to należy się ich zwrot.źródło: ShutterStock

Jeśli odpadła podstawa prawna do zapłaty odszkodowania przez gminę, to także odsetki od niego stają się świadczeniem nienależnym i podlegają zwrotowi – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła sporu użytkownika wieczystego nieruchomości z miastem Poznań. Została ona podzielona, co powodowało wygaśnięcie użytkowania wieczystego. Miasto wypłaciło za to odszkodowanie – 38 mln zł – na podstawie decyzji administracyjnej. Ponieważ postępowanie w tej sprawie trochę trwało, zapłaciło również odsetki za opóźnienie.

Jednak NSA uchylił decyzję WSA i starosty poznańskiego o wypłacie odszkodowania. Wynikało to ze stwierdzenia nieważności decyzji podziałowej. Miasto złożyło więc pozew o zwrot odszkodowania, a następnie także o zwrot odsetek. Proces w sprawie samego odszkodowania wciąż się toczy – tymczasem spór o odsetki dotarł aż do SN.

Pełnomocnik miasta podniósł, że nastąpiło bezpodstawne wzbogacenie, gdyż po uchyleniu decyzji odszkodowawczej odpadł obowiązek zapłaty zarówno odszkodowania, i odsetek, a także podstawa prawna takiej zapłaty. Tak też uznał sąd I instancji. Sąd Apelacyjny w Poznaniu, rozpatrując apelację powoda, zmienił jedynie termin, od którego należały się odsetki, w pozostałej części zaś wyroku nie wydał.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane