statystyki

Wygaśnięcie użytkowania wieczystego: Bezpodstawnie wpłacone odsetki trzeba zwrócić

autor: Szymon Cydzik14.08.2019, 16:00
budowa, dom, nieruchomości

SN oddalił jednak rozpatrywaną skargę kasacyjną. Uznał, że w chwili zapłaty odsetek była do tego podstawa prawna. Ale jeśli ta podstawa odpadła, to należy się ich zwrot.źródło: ShutterStock

Jeśli odpadła podstawa prawna do zapłaty odszkodowania przez gminę, to także odsetki od niego stają się świadczeniem nienależnym i podlegają zwrotowi – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła sporu użytkownika wieczystego nieruchomości z miastem Poznań. Została ona podzielona, co powodowało wygaśnięcie użytkowania wieczystego. Miasto wypłaciło za to odszkodowanie – 38 mln zł – na podstawie decyzji administracyjnej. Ponieważ postępowanie w tej sprawie trochę trwało, zapłaciło również odsetki za opóźnienie.

Jednak NSA uchylił decyzję WSA i starosty poznańskiego o wypłacie odszkodowania. Wynikało to ze stwierdzenia nieważności decyzji podziałowej. Miasto złożyło więc pozew o zwrot odszkodowania, a następnie także o zwrot odsetek. Proces w sprawie samego odszkodowania wciąż się toczy – tymczasem spór o odsetki dotarł aż do SN.

Pełnomocnik miasta podniósł, że nastąpiło bezpodstawne wzbogacenie, gdyż po uchyleniu decyzji odszkodowawczej odpadł obowiązek zapłaty zarówno odszkodowania, i odsetek, a także podstawa prawna takiej zapłaty. Tak też uznał sąd I instancji. Sąd Apelacyjny w Poznaniu, rozpatrując apelację powoda, zmienił jedynie termin, od którego należały się odsetki, w pozostałej części zaś wyroku nie wydał.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane