statystyki

Budżety partycypacyjne – czas na analizę wniosków

autor: Tomasz Żółciak07.08.2019, 10:17; Aktualizacja: 07.08.2019, 10:17
Właściwie normą jest, że pieniędzy, jakie miasta rezerwują na funkcjonowanie budżetów obywatelskich, jest za mało w stosunku do potrzeb. Przykładowo w Lublinie złożono w sumie 201 projektów o łącznej wartości ponad 89 mln zł, a do wydania jest tylko 15 mln zł.

Właściwie normą jest, że pieniędzy, jakie miasta rezerwują na funkcjonowanie budżetów obywatelskich, jest za mało w stosunku do potrzeb. Przykładowo w Lublinie złożono w sumie 201 projektów o łącznej wartości ponad 89 mln zł, a do wydania jest tylko 15 mln zł.źródło: ShutterStock

Mieszkańcy kolejny raz – ale już na podstawie zmienionych przepisów – zasypali urzędy swoimi pomysłami. Choć procedury wciąż trwają, to już wiadomo, że częściej niż w latach poprzednich stawiali na rekreację i ekologię, rzadziej – na projekty typowo remontowe.

W tym roku, za sprawą nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 506), wszystkie budżety obywatelskie dla miast na prawach powiatu są tworzone według nowych jednolitych zasad. Najważniejsza z nich to odgórne określenie, ile środków trzeba przeznaczyć na taki budżet. Przypomnijmy: jest to co najmniej 0,5 proc. wszystkich wydatków zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy. Ustawa wprowadziła też konieczność dołączenia list z głosami poparcia dla zgłaszanych projektów. Pierwszy etap pracy nad budżetami obywatelskimi według nowych zasad miasta mają już za sobą. W wielu jednostkach właśnie kończy się lub już zakończył nabór wniosków od mieszkańców, przeanalizowaliśmy więc, czego dotyczą. Niestety, przy okazji się okazało, że nowe ustawowe zasady tworzenia budżetów obywatelskich nie do końca się sprawdzają. Część samorządów krytykuje brak możliwości podziału kwoty budżetu na poziomy niższe niż jednostki pomocnicze, czyli dzielnice. Z kolei inne zwracają uwagę, że znowelizowane przepisy są różnie interpretowane przez np. przez organy nadzoru.

Sierpniowy czas weryfikacji

W Poznaniu projekty będą kontrolowane aż do 23 sierpnia. – Pomysły zarekomendowane pozytywnie trafią na kartę do głosowania. Potem każdy poznaniak będzie mógł zagłosować na nie od 27 września do 21 października. Tak jak w poprzednich latach możliwe będzie oddanie maksymalnie trzech głosów – jednego na projekt ogólnomiejski i dwóch na projekty rejonowe. Wyboru można będzie dokonać drogą elektroniczną. Ale możliwe, że nie tylko. Jak tłumaczy Joanna Żabierek, rzeczniczka urzędu miasta, rady osiedli i gabinet prezydenta miasta mają możliwość stworzenia specjalnych punktów do głosowania i jeśli z niego skorzystają, będzie można oddać głos na obywatelski projekt bezpośrednio. W Warszawie ostateczna lista ocenionych pozytywnie wniosków zostanie ogłoszona pod koniec sierpnia. Głosowanie odbędzie się od 6 do 23 września, zaś listę tych wybranych już do realizacji ratusz ogłosi 3 października.

Jakiego rodzaju projekty zgłaszali w tegorocznej edycji mieszkańcy? Urzędnicy z Torunia (gdzie wstępne listy projektów do głosowania będą znane już 13 września, a torunianie zagłosują na budżet w październiku) twierdzą, że dominowały te związane z rekreacją (ścieżki rekreacyjne, tężnie solankowe), rozwojem terenów zieleni, sportem (boiska, siłownie), tworzeniem oferty dla najmłodszych mieszkańców – głównie place zabaw, a także zatrudnienie na nich i na boiskach animatorów. Ja k słyszymy, coraz mocniej przebijają się także projekty miękkie, polegające na organizowaniu festynów osiedlowych oraz miejsc spotkań ze stałą ofertą dla osób w różnym wieku oraz działaniach szkoleniowych. – Silne są również tematy ekologiczne, szcz ególnie związane z ochroną zwierząt, np. doposażenie schroniska dla bezdomnych zwierząt, sterylizacja kotów czy wzmacnianie sprzętowe i zwiększanie ilości miejskich ekopatroli oraz działań edukacyjnych w tej materii – podaje Maria Wesoła z wydziału komunikacji społecznej i informacji w Urzędzie Miejskim w Toruniu. Podobnie sytuacja wygląda w stolicy. Wśród dominujących kategorii zazwyczaj występują projekty dotyczące obiektów sportowo-rekreacyjnych, tzw. projekty zielone (nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów), a także projekty drogowo-rowerowe, tj. remonty i budowy chodników, ścieżek rowerowych, doświetlanie przejść dla pieszych.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane