Luksemburg: Link do tekstu można uznać za cytat

autor: Szymon Cydzik05.08.2019, 08:49; Aktualizacja: 05.08.2019, 09:03
TSUE

TSUEźródło: ShutterStock

Autor nie może sprzeciwić się przytaczaniu fragmentów tekstów, które wcześniej zostały opublikowane za jego zgodą – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Volker Beck, obywatel Niemiec, opublikował pod pseudonimem tekst dotyczący polityki karnej w zakresie przestępstw seksualnych wobec małoletnich. Ukazał się on w ramach zbioru wydanego w 1988 r. Wydawca zmienił tytuł rękopisu oraz skrócił jedno zdanie. Jeszcze w tym samym roku autor złożył skargę, domagając się od wydawcy opublikowania informacji o okolicznościach publikacji artkułu i twierdząc, że zmiany wypaczyły pierwotne znaczenie tekstu. W 1993 r. całkowicie zdystansował się od artykułu, a w następnym roku został członkiem niemieckiego parlamentu.

20 lat później, w 2013 r., tekst został odkryty w archiwum i przedstawiony Becko wi podczas kampanii wyborczej. 18 września 2013 r. polityk udostępnił go różnym redakcjom w celu wykazania, że w tekście wprowadzono zmiany, ale nie zgodził się na publikację ani oryginału, ani wersji zmienionej. Sam opublikował oba dokumenty na swojej stronie internetowej z zaznaczeniem, że dystansuje się od tekstu, oraz informacją, że jego publikacja nie była autoryzowana i została zafałszowana przez wydawcę wskutek swobodnej redakcji w podtytule i częściach tekstu.

Utwór opublikowany za zgodą autora jest uznawany za podany do publicznej wiadomości


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane